راهنمای 9 مرحله بعد از عمل واریس

  • خانه
  • -
  • آموزش
  • -
  • راهنمای 9 مرحله بعد از عمل واریس
راهنمای 9 مرحله بعد از عمل واریس

1-جوراب واریس یا (جوراب های فشرده) بپوشید

جوراب واریس بعد از عمل

جوراب های واریس به گونه ای طراحی شده اند که با فشار ملایم به حفظ جریان خون سالم در پاهای شما کمک کنند. پوشیدن آنها بعد از درمان رگ های واریسی (چه با لیزر داخل وریدی، چسب پزشکی یا فرکانس رادیویی باشد) مفید است زیرا جوراب ها ناراحتی و کبودی را کاهش می دهند.

جوراب های با فشار تدریجی، هرچه به سمت مچ پا پایین تر می روند، فشار بیشتری ایجاد می کنند. این امر اغلب باعث می شود جوراب های زیر زانو بهترین انتخاب بعد از درمان ورید باشند. در واقع، آنها بیشترین فشار را روی ناحیه تحتانی ساق پا وارد می کنند. پزشک شما تعیین می کند که به چه سطح فشاری نیاز دارید و تا چه مدت باید آنها را بپوشید.

سطوح فشار بر حسب میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری می شود و شامل موارد زیر است:

  • ۸-۱۵ میلی متر جیوه (فشرده سازی ملایم)
  • ۱۵-۲۰ میلی متر جیوه (فشرده سازی متوسط)
  • ۲۰-۳۰ میلی متر جیوه (فشرده سازی محکم)
  • ۳۰-۴۰ میلی متر جیوه (فشرده سازی بسیار محکم)

 

دستورالعمل ها برای سطح فشار و مدت استفاده در کشورهای مختلف متفاوت است. بیشتر اوقات، ما برای درمان پس از جراحی و اسکلروتراپی، فشرده سازی محکم تجویز می کنیم. اگرچه در مورد فواید آنها بحث هایی وجود دارد، اما بیماران اغلب پس از درمان با استفاده از آنها تورم کمتر و کاهش خفیف درد را گزارش می دهند.

ممکن است بسته به توصیه پزشک و نوع درمانی که دریافت کرده اید، نیاز باشد جوراب ها را بین ۳ روز تا ۲ هفته بپوشید. به عنوان مثال، درمان های VenaSeal به طور کلی به زمان فشرده سازی کمتری نسبت به ابلیشن نیاز دارند.

در طول دوره فشرده سازی، توصیه می کنیم فقط در صورتی که جوراب ها برایتان خیلی ناراحت کننده شوند یا احساس کنید که مانع جریان خون شما می شوند، آنها را دربیاورید. در چنین مواردی، به احتمال زیاد جوراب ها چروکیده یا بیش از حد کشیده شده اند، بنابراین مطمئن شوید که آنها را تنظیم کنید.

همچنین می توانید قبل از رفتن به رختخواب، جوراب ها را در بیاورید. فقط مطمئن شوید که قبل از اینکه پاهایتان زمین را لمس کند، جوراب ها را دوباره در صبح بپوشید.

2- برای تقویت گردش خون پیاده روی کنید

یکی از مراقبت های بعد از درمان واریس، پیاده روی است. پیاده روی به حفظ جریان خون سالم و جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند، به همین دلیل است که شما باید به مدت 2 هفته، از جمله درست بعد از عمل، روزانه 30 دقیقه پیاده روی کنید.

هنگام راه رفتن، ممکن است به دلیل ناراحتی تمایل داشته باشید وزن را از روی پای تحت درمان بردارید. با این حال، توصیه می کنیم که تا حد امکان به طور طبیعی راه رفتن را ادامه دهید. درمان رگ های واریسی بر عضلات، استخوان ها یا مفاصل تأثیر نمی گذارد، بنابراین فشار به آنها آسیبی نمی رساند. شما می خواهید مطمئن شوید که اندام شما در هنگام پیاده روی از تمام مزایای بهبود گردش خون بهره مند می شود.

3- از ورزش های شدید خودداری کنید

فعالیت ملایمی مانند پیاده روی بعد از عمل رگ های واریسی مفید است. اما، ورزش های سنگین تر مانند وزنه برداری، دویدن و ورزش های گروهی باعث جریان خون بیشتر می شود و خطر فشار آمدن به رگ ها و ایجاد علائم ناخوشایند را به دنبال دارد. بنابراین، شما باید حداقل به مدت 3-5 روز پس از درمان از فعالیت های شدید خودداری کنید.

4- پاهای خود را بالا بیاورید

یکی دیگر از مراقبت های بعداز عمل واریس، قطعاً بالا نگه داشتن محل درمان برای حدود ده دقیقه در روز به مدت یک هفته پس از عمل شما است. این کار به جریان خون شما برای بازگشت به قلب کمک می کند و فشار روی رگ های در حال بهبود را کاهش می دهد.

5- از نشستن یا ایستادن طولانی مدت خودداری کنید

بی‌حرکت ماندن برای مدت طولانی، به خصوص نشستن یا ایستادن، می‌تواند گردش خون شما را کاهش دهد و رگ‌های شما را مجبور کند برای حفظ جریان خون سالم، فشار زیادی را تحمل کنند زیرا در برابر نیروی جاذبه مقاومت می‌کنند. 

بنابراین، حداقل در هفته‌ی اول پس از درمان واریس، بی‌حرکت ماندن را به حداقل برسانید. یا در بدترین حالت، برای قدم زدن، دراز کشیدن یا بالا نگه داشتن محل درمان در فواصل منظم، استراحت کنید.

6- از اپیلاسیون / اصلاح خودداری کنید

به طور کلی، این قانون فقط برای ناحیه تحت درمان صدق می کند. شما همچنان می توانید اطراف جوراب‌ های ‌کمپرسور خود را وکس یا شیو کنید. حتی زیر آن هم اشکالی ندارد، به شرطی که هنگام درآوردن جوراب به پا فشار وارد نشود و اطراف ناحیه زخم یا دلمه ای وجود نداشته باشد.

به محض اینکه دیگر نیازی به پوشیدن جوراب های فشاری ندارید و هیچ گونه آسیب پوستی در محل باقی نمانده است، می توانید روال نظافت همیشگی خود را از سر بگیرید.

7- مراقب باشید

کمی لکه و ترشح اطراف محل درمان، همراه با مقداری درد، کبودی، تورم و قرمزی بعد از درمان، طبیعی است. در مورد ابلیشن لیزر داخل وریدی، ممکن است بی حسی های نقطه ای هم احساس کنید. جوراب های فشار به کاهش بخشی از ناراحتی ها کمک می کنند و توصیه می کنیم در صورت نیاز برای کنترل بیشتر، از پاراستامول استفاده کنید.

در صورت خونریزی شدید، تب، چرک یا دردی که حتی با داروهای مسکن برطرف نمی شود، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

8- محل را تمیز و خشک نگه دارید

پزشک شما گاز استریلی را روی محل درمان قرار خواهد داد که باید به مدت 24 تا 48 ساعت باقی بماند. پس از برداشتن گاز، از پماد آنتی بیوتیک روی محل استفاده کنید و تا زمان بهبودی زخم از چسب زخم در صورت نیاز استفاده کنید.

همچنین به مدت 1 هفته از شنا در دریاچه، استخر و جکوزی خودداری کنید، زیرا ممکن است از آلودگی های احتمالی آن ها بی اطلاع باشید. حداقل به مدت 3 روز از حمام کردن خودداری کنید و در صورت نیاز به دوش گرفتن طی 24 ساعت پس از درمان، حتما از محافظ سر دوش استفاده کنید.

9- رژیم غذایی معمولی خود را بخورید

در نهایت، فكر می‌كنیم خوشحال می‌شوید كه بدانید بعد از درمان وریدهای واریسی، عموماً محدودیت غذایی سختی وجود ندارد. شما آزاد هستید كه شیرینی، نان و گوشت مصرف كنید.

با این حال، به خاطر داشته باشید که برخی از مواد غذایی برای رگهای شما مناسب نیستند. غذاهایی که باعث احتباس آب (نمک) می شوند و گردش خون را کاهش می دهند (چربی و الکل) ممکن است احتمال ابتلا مجدد به وریدهای واریسی را افزایش دهند. بنابراین، اگر پزشک شما توصیه کرد که از مصرف این نوع مواد غذایی کم کنید، حتماً این کار را انجام دهید.

نتیجه گیری

برای مراقبت راحت تر بعد از درمان، به خوبی از رگ های خود مراقبت کنید، مهم ترین نکته ای که باید در اینجا به خاطر بسپارید این است که از فعالیت هایی که باعث فشار آمدن به رگ ها می شود خودداری کنید و فعالیت هایی را انجام دهید که فشار را از آنها برمی دارد.

همچنین باید توجه داشته باشید که در حالی که دستورالعمل های فوق نکات خوبی هستند، واریس هرگز از بیمار به بیمار دیگر یکسان نیستند و همه افراد به درمان ها به طور متفاوتی پاسخ می دهند. بنابراین، پزشک شما ممکن است بسته به شرایط شما، مراحل مراقبتی اضافی یا بازه های زمانی تمدید/کاهش یافته را توصیه کند.

1 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.