علت گرفتگی عضلات پا در واریس

  • خانه
  • -
  • آموزش
  • -
  • علت گرفتگی عضلات پا در واریس
علت گرفتگی عضلات پا در واریس

اگر رگ های واریسی دارید، احتمالاً گرفتگی عضلات پا را تجربه کرده اید، به خصوص در شب. در اینجا به این موضوع می پردازیم که چرا گرفتگی عضله یکی از علائم رایج واریس است.

از بین همه علائم واریس، شاید ناراحت کننده ترین آنها گرفتگی عضلات پا باشد. بدون اخطار، ماهیچه های پاهای شما گرفته می شوند و درد می کنند. این علامت می‌تواند به ‌ویژه زمانی نا امیدکننده باشد که هنگام تلاش برای استراحت یا خواب شبانه رخ دهد.

گرفتگی ساق پا، یکی از عوارض جانبی رایج وریدهای واریسی همراه با درد، تورم و سنگینی است. یک مطالعه نشان می دهد که 91 درصد از بیماران مبتلا به واریس در مقابل 75 درصد از بیمارانی که این بیماری را نداشتند، گرفتگی عضلات پا را گزارش کردند. بیماران مبتلا به واریس همچنین گفتند که “گرفتگی عضله” در شب اتفاق می افتد.

خوشبختانه، گرفتگی ناشی از وریدهای واریسی را می توان با درمان مناسب، چه در خانه و چه در مطب، مدیریت یا حتی از بین برد.

varicose vein and leg cramps

چرا واریس باعث گرفتگی عضلات پا می شود؟

در داخل وریدهای پای ما دریچه های ریزی وجود دارد که باز و بسته می شوند تا خون پس از جریان یافتن در رگ ها به قلب بازگردد. متأسفانه، دریچه‌ها در طول زمان ضعیف می‌شوند و اجازه می‌دهند خون در دیواره سیاهرگ به عقب برگردد. این رفلاکس وریدی در نهایت ورید را تا جایی بزرگ می کند که رگ واریسی روی سطح پوست ظاهر می شود. به همین دلیل است که رگ های واریسی اغلب دردناک و متورم هستند.

در مورد گرفتگی عضلات پا، خون جمع شده در ورید، خون بدون اکسیژن است، به این معنی که حاوی مقدار زیادی سموم و اکسیژن بسیار کمی است. خون اکسیژن‌ دار از قلب از طریق شریان‌ها در بدن جریان می‌یابد، در حالی که سیاهرگ‌ها خون بدون اکسیژن را به قلب پمپ می‌کنند، جایی که اکسیژن و مواد مغذی را دریافت می‌کند. با این حال، با تجمع خون بدون اکسیژن در رگ‌ها، سموم به بافت‌ها و ماهیچه‌ها نشت می‌کنند و باعث گرفتگی عضله و انقباضات دردناک عضلانی می‌شوند.

 

چگونه گرفتگی عضلات پا را درمان کنیم

بهترین راه برای از بین بردن گرفتگی عضلات پا، انجام یکی از چندین روش جراحی کم تهاجمی است که از گرمای لیزر، امواج فرکانس رادیویی یا محلول ایمن تزریق شده به ورید برای فروپاشی آن استفاده می کند. هنگامی که ورید فرو می ریزد، ورید آسیب دیده منقبض می شود و خون به وریدهای مجاور باز می گردد. درد و تورم متوقف می شود و ورید برآمده در نهایت ناپدید می شود.

همچنین می‌توانید درمان‌های خانگی را برای تسکین “گرفتگی عضله پا” امتحان کنید. این موارد به ویژه زمانی که گرفتگی ناگهانی ایجاد می‌شود و نمی‌توانید فوراً تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید، می‌توانند مفید باشند:

  • عضلات ساق پا را کشش دهید: برای شل کردن عضلات ساق پا، پای خود را به سمت بیرون بکشید و مچ پا را خم کنید تا انگشتان پا به سمت ساق پا قرار گیرند. همچنین می توانید عضلات ساق پا را ماساژ دهید تا قفل انقباض باز شود.
  • گرما را اعمال کنید: ماهیچه های سفت را با یک حمام گرم یا یک پد گرم کننده شل کنید. فقط مطمئن شوید که خیلی گرم نیست. گرما می تواند رگ ها را گشاد کند و علائم را بدتر کند. اگر عضله ملتهب باشد، آب سرد یا کیسه یخ رگ ها را منقبض می کند و می تواند گرفتگی را کاهش دهد.
  • ورزش: ماهیچه‌های قوی ساق پا از رگ‌ها حمایت می‌کنند، زیرا خون را به سمت قلب برمی‌گردانند، و گردش بهتر خون باعث می‌شود خون پر از مواد زائد برای مدت طولانی در رگ باقی نماند. بهترین ورزش هایی که روی عضلات ساق پا کار می کنند، پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا می باشند، اما حتی اگر تمام روز پشت میز بنشینید، خم کردن قوزک پا به سادگی باعث حرکت خون می شود.
  • هیدراته نگه دارید: آب گردش خون را تقویت می کند. اگر دچار کم آبی هستید، ماهیچه های شما آب کافی دریافت نمی کنند و باعث گرفتگی می شود.

گرفتگی عضله همچنین ممکن است به بیماری شریان محیطی یا تنگی عروق در اندام ها نسبت داده شود. به همین دلیل، اگر از گرفتگی عضلات پا و بدون علائم قابل مشاهده رگ های واریسی رنج می برید، انجام یک معاینه کامل پزشکی ضروری است. یک متخصص ورید می تواند سونوگرافی را روی پای شما انجام دهد تا ببیند چه چیزی باعث این مشکل شده است.

منبع: centerforvein.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.