عوارض واریس پا چیست؟

 • خانه
 • -
 • علل و عوامل خطر
 • -
 • عوارض واریس پا چیست؟
عوارض واریس پا چیست؟

حدود 5 میلیون نفر از جمعیت ایران از بیماری یا عارضه واریس رنج می برند و با آن زندگی می کنند که از آن خبر ندارند یا اطلاعات کافی درباره عوارض واریس پا که توسط رگ های ورید واریسی یا (varicose veins) ایجاد می شوند را ندارند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید، وقت آن فرا رسیده است که برای تشخیص و درمان واریس اقدام کنید.

یکی از بزرگترین خطرات واریس پا مخفی و پنهان بودنش است. بسیاری از افراد مبتلا به این عارضه اصلاً هیچ علائمی را تجربه نمی کنند و حتی اگر رگ های آن ها آسیب دیده باشد و سلول ها و بافت های اطراف خود را تحت تأثیر قرار داده باشد متوجه آن نمی شوند.

آیا شما هم در معرض خطر ابتلا به واریس پا هستید؟

اگر موارد زیر شامل شما می شود متاسفانه در معرض خطر ابتلا به واریس پا هستید:

 1. اضافه وزن
 2. نداشتن فعالیت بدنی
 3. 45 سال سن یا بیشتر
 4. سابقه خانوادگی واریس پا
 5. فشار خون بالا
 6. نشستن یا ایستادن طولانی مدت
 

چه زمانی باید نگران عوارض واریس پا خود شویم؟

رگ های واریسی به ضروری ترین سیستم بدن شما یعنی رگ های خونی آسیب می زنند. عوارض واریس پا بسیار جدی می باشد و در برخی مواقع این عوارض می تواند کشنده باشد پس چه بهتر است که با دلایل ابتلا به واریس پا نیز آسنا شوید.
 

عوارض واریس پا چیست؟

 

لخته شدن خون

1- لخته شدن خون

هنگامی که رگ های واریسی دارید، خون شما نمی تواند به طور صحیح به قلب شما برگردد و در قسمت پایین بدن، معمولاً پاها، جمع می شود. که باعث ایجاد لخته خون یا (stagnant blood flow) می شود. دو نوع لخته خون وجود دارد: لخته های خون سطحی یا (phlebitis) و لخته های ورید یا سیاه رگ های عمقی که به عنوان ترومبوز یا (DVT) شناخته می شوند.

لخته‌های موجود در وریدها یا سیاه رگ های عمقی می توانند از طریق جریان خون به ریه‌ها بروند و باعث ایجاد مشکلات خطرناک و تهدید کننده ای مانند آمبولی ریه  یا (pulmonary embolism) شوند که می‌ تواند بسیار کشنده باشد. این یکی از جدی ترین خطرات برای سلامتی انسان است که از عوارض واریس می باشد.

اگر علائم لخته خون عمیق یا سطحی را تجربه کردید، آن را نادیده نگیرید! یک معاینه کامل، از جمله سونوگرافی پا و درمان، می تواند به جلوگیری از بزرگ شدن لخته خون و تبدیل شدن به یک بیماری کشنده کمک کند.

خونریزی رگ

2-خونریزی رگ ها

از دیگر “عوارض واریس پا” در برخی مواقع با ترکیدن رگ های واریسی نزدیک به سطح پوست شما دچار خونریزی می شوید. شاید این موضوع خطر جدی برای سلامتی شما ایجاد نکند، اما درمان آن مهم است و شما باید به دنبال کمک پزشکی و درمان باشید تا ادامه پیدا نکند. اگر ورید واریسی خونریزی کرد، خونریزی را سریعاً با انجام اقدامات زیر متوقف کنید:

 • بالا نگه داشتن پاها: صاف دراز بکشید و پاهای خود را بالا نگه دارید. می توانید از چند بالش برای کمک نیز استفاده کنید.
 • فشار دادن ناحیه خونریزی: یک پارچه یا حوله تمیز را روی ناحیه ای که خونریزی دارد قرار دهید و حداقل به مدت 10 دقیقه فشار محکمی به آن ناحیه وارد کنید.
 

اگر خونریزی شدید تر شد یا قطع نشد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

زخم پا

3-زخم شدن پا

حدود 70 درصد از زخم های پا جز خطرات واریس پا شما است، که معمولا در مواقع نارسایی وریدی پدیدار می شوند و علائم آن شامل تورم، بثورات پوستی و تغییر رنگ پوست به قهوه ای در نواحی آسیب دیده است. که این مشکل می تواند باعث شود که افراد نه تنها کار خود را از دست بدهند، بلکه زندگی را نیز از دست بدهند. تصور کنید شما باید هرروز تعویض پانسمان، تخلیه زخم و بوی بدی که از زخم بلند می شود را تحمل و با آن زندگی کنید.

متأسفانه، عموم مردم همیشه دیر برای بهبودی زخم پا به پزشک مراجعه می کنند و سال ها با این مشکل زندگی می کنند که کاملا اشتباه است. درمان‌ به موقع این مشکل می ‌تواند به بهبود زخم‌ها و سلامت آنها بسیار کمک کند.

پوست چرمی

4-لیپودرماتواسکلروز ( پوست چرمی)

یکی دیگر از “عوارض واریس پا” بیماری لیپودرماتواسکلروز یا غدد چربی زیر پوستی (LDS) هستند. کسانی که از این بیماری رنج می برند معمولا دارای علائم درد، سفت شدن پوست، تغییر رنگ پوست، تورم و باریک شدن پا ازمچ پا به بالا هستند.

لیپودرماتواسکلروز یک وضعیت پزشکی است که به آن “پوست چرمی” نیز می گویند، همچنین به عنوان یک بیماری پوستی و بافت همبند نیز توصیف می شود. در صورت عدم درمان، لیپودرماتواسکلروز می تواند منجر به زخم مزمن وریدی پا شود که بهبود آن بسیار دشوار است. لیپودرماتواسکلروز همچنین توانایی فرد در راه رفتن یا دویدن را به شدت کاهش می دهد و می تواند بر سلامت کلی فرد تأثیر منفی بگذارد.

وریدهای واریسی خود را امروز درمان کنید

حال شما متوجه این موضوع شدید که عوارض واریس پا ترسناک و خطرناک هستند. خوشبختانه، درمان رگ‌های واریسی می‌تواند به پیشگیری از بسیاری از این عوارض خطرناک کمک کند، حتی اگر شما از قبل با این عارضه مواجه شده اید، میتوان آن‌ را مدیریت کنید و از عوارض و خطرات واریس پا جلوگیری کنید.

نتیجه گیری

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از تورم پا، جوش، زخم و سایر علائم و “عوارض واریس پا” رنج می برید، در اسرع وقت به کلینیک درمان واریس دکتر استوان مراجعه کنید. اگر علائمی ندارید اما عوارض خطرناک واریس پا را دارید، به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش سونوگرافی ساده مشخص می کند که آیا شما واریس دارید یا خیر.

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.