علت واریس پا چیست؟

 • خانه
 • -
 • آموزش
 • -
 • علت واریس پا چیست؟
علت واریس پا چیست؟

وریدهای واریسی معمولاً به دلیل ضعیف بودن دیواره و دریچه های سیاهرگ ها ایجاد می شوند که خود علت واریس پا می باشد. در داخل ورید های شما دریچه های یک طرفه کوچکی وجود دارد که برای عبور خون باز می شوند و سپس برای جلوگیری از برگشت خون بسته می شوند.

گاهی اوقات دیواره وریدها کشیده می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد که باعث ضعیف شدن دریچه ها می شود.

اگر دریچه های ورید به درستی کار نکنند، این موضوع می تواند باعث نشت خون و جریان به سمت عقب شود. اگر این اتفاق بیفتد، خون در رگ های شما جمع می شود در نتیجه ورید های شما متورم و بزرگ می شوند.

دلایل کشیده شدن دیواره رگ ها و ضعیف شدن دریچه های رگ ها که علت واریس پا است، به طور کامل در علم پزشکی شناخته نشده است. برخی افراد بدون هیچ دلیل واضح یا آشکاری به این بیماری مبتلا می شوند.

علت ابتلا به واریس پا

مواردی که علت ابتلا به واریس در آن بیشتر است

تعدادی موارد هستندکه می تواند احتمال ابتلا به واریس را افزایش دهد، از جمله:

 • جنسیت (زن بودن)
 • ژنتیک
 • سن بالا
 • اضافه وزن
 • داشتن شغلی که نیاز به ایستادن طولانی مدت باشد
 • باردار بودن
 • نور خورشید
 • سایر موارد

جنسیت

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به واریس هستند. تحقیقات نشان داده است که ممکن است به این دلیل باشد که هورمون‌های زنانه دیواره رگ‌ ها را شل می‌کنند و دریچه‌ها را بیشتر مستعد نشت می کنند.

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که توسط بدن تولید می شوند و تغییرات آن ممکن است در اثر بارداری، سندرم پیش از قاعدگی یا یائسگی ایجاد شود که می تواند دلیل واریس پا باشد.

ژنتیک

اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده به این بیماری مبتلا باشد، خطر ابتلا به واریس پا افزایش می یابد. این موضوع نشان می دهد که رگ های واریسی ممکن است تا حدودی توسط ژن های شما (واحدهای ژنتیکی که از والدین خود به ارث برده اید) ایجاد شود.

سن

یکی دیگر از “علت واریس پا” سن می باشد. با بالا رفتن سن، رگ های شما شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود می کنند و دریچه های داخل آنها نیز از کار می افتند.

اضافه وزن داشتن

اضافه وزن فشار زیادی بر رگ های شما وارد می کند، به این معنی که رگ ها باید سخت تر کار کنند تا خون را به قلب شما برگردانند. این موضوع می تواند فشار بیشتری را بر دریچه های ورید وارد کند و آنها را مستعد نشتی کند.

تحقیقات نشان داده است تاثیر وزن بدن در احتمال ایجاد رگ های واریسی در زنان بیشتر است. برای بررسی اینکه آیا اضافه وزن دارید یا خیر، از ترازوی سالم استفاده کنید.

نوع شغل

برخی تحقیقات نشان داده است مشاغلی که شخص نیاز به ایستادن طولانی مدت دارد ممکن است خطر ابتلا به واریس زیاد شود. به این دلیل که وقتی برای مدت طولانی ایستاده اید، خون شما به راحتی جریان پیدا نمی کند و جز یکی از علت واریس پا می باشد.

بارداری

در دوران بارداری، مقدار خون برای کمک و حمایت از رشد کودک افزایش می یابد. این امر باعث می شود فشار اضافی بر روی رگ های شما وارد شود. افزایش سطح هورمون در دوران بارداری باعث شل شدن دیواره‌های عضلانی رگ‌های خونی می‌شود که علت ابتلا به واریس را افزایش می‌ دهد.

رگهای واریسی نیز ممکن است با شروع رشد رحم ایجاد شوند. همانطور که رحم در دوران بارداری بزرگ می شود، به وریدهای ناحیه لگن فشار وارد می کند که گاهی اوقات می تواند باعث واریسی شدن آن ها شود.

اگرچه باردار بودن می تواند خطر ابتلا به واریس را افزایش دهد، اما بیشتر زنان متوجه این موضوع می شوند که رگ های آنها پس از تولد نوزاد به طور طبیعی و قابل توجهی بهبود می یابد.

نور خورشید

اگر دلیل دیگری برای دوری از نور خورشید نیاز دارید، نور فرابنفش خورشید می تواند باعث ایجاد رگ های عنکبوتی یا واریسی شود. نور خورشید به این دلیل علت واریس پا است که با قرار گرفتن در معرض این نور می تواند باعث آسیب پوست و شکستن رگ های خونی در نواحی ظریف بدن شما، مانند صورت شما شود. پس برای جلوگیری از خطرات و عوارض واریس بهتر است به اندازه در معرض نور خوردشید قرار بگیرید.

سایر موارد

در موارد بسیار کم، احتمال ابتلا به واریس ناشی از شرایط دیگر است.

این موارد شامل:

 • داشتن لخته خون از قبل
 • تورم یا تومور در لگن
 • رگ های خونی غیر طبیعی و نا سالم
 

منبع : www.nhs.uk

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از تورم پا، جوش، زخم و سایر علائم و “دلایل واریس پا” رنج می برید، در اسرع وقت به کلینیک درمان واریس دکتر استوان مراجعه کنید. یک آزمایش سونوگرافی ساده مشخص می کند که آیا شما واریس پا دارید یا خیر

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.