ترومبوفلبیت سطحی چیست؟

 • خانه
 • -
 • آموزش
 • -
 • ترومبوفلبیت سطحی چیست؟
ترومبوفلبیت سطحی چیست؟

ترومبوفلبیت سطحی (ST) یک بیماری التهابی وریدها است که در اثر لخته شدن خون ایجاد می شود. در حالی که وریدهای پا اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند، این وضعیت می تواند در جاهای دیگر مانند بازوها و گردن نیز رخ دهد. اگر علائم ترومبوفلبیت سطحی مانند درد، قرمزی و تورم را تجربه می کنید، توصیه می کنیم به دنبال ارزیابی پزشکی باشید. اگرچه ST به طور کلی جدی تلقی نمی شود، اما در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات شدیدتری مانند ترومبوز ورید عمقی (DVT) شود.

اگر وریدهای واریسی دارید که نشانه بیماری زمینه‌ای سیاهرگی است، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ترومبوفلبیت سطحی هستید. در کلینیک دکتر استوان در شیراز، متخصصان رگ ما برای بحث در مورد وریدهای واریسی، بیماری وریدها و “درمان ترومبوفلبیت سطحی” در دسترس هستند. 

خطرات ترومبوفلبیت سطحی

توصیه می کنیم در مورد خطرات مرتبط با ترومبوفلبیت سطحی، وریدهای واریسی و بیماری واریس پا با دکتر استوان صحبت کنید. به طور کلی، عوامل متعددی وجود دارد که می تواند خطر را افزایش دهد، مانند:

 • افرادی که اضافه وزن دارند
 • سن بالای 60 
 • فعالیت بدنی کافی نداشته باشید
 • دود
 • افرادی که اختلال انعقاد خون دارند
 • فرد سرطان داشته باشد
 • افرادی که حامله هستند
 • اخیراً IV یا کاتتر داشته اید

اگر در معرض خطر ترومبوفلبیت سطحی هستید، به این معنی است که در معرض خطر ترومبوز ورید عمقی نیز هستید. ممکن است بتوانید برخی از خطرات را با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود مانند کاهش وزن اضافی، ورزش منظم و عدم استعمال دخانیات کاهش دهید. 

 

علائم ترومبوفلبیت سطحی

علائم ترومبوفلبیت سطحی (ST)

علائم ST مشابه علائم واریس است. با این حال، درد ترومبوفلبیت سطحی می تواند شدیدتر باشد. همچنین، مکان و اندازه لخته خون می تواند مشخص کند که کدام علائم رخ می دهد. اگر ورید آسیب‌دیده نزدیک به سطح پوست باشد، علائم دردناک‌تر می‌شوند 

علائم ترومبوفلبیت سطحی عبارتند از :

 1. پوست قرمز و ملتهب در امتداد ورید آسیب دیده
 2. گرمی در بافت اطراف
 3. حساسیت و درد، شبیه به کبودی
 4. درد در اندام ها
 5. پوست تیره در ناحیه
 6. سفت شدن ورید

لخته شدن خون و ترومبوفلبیت سطحی

لخته های خون می توانند به دلایل مختلف ایجاد شوند. آنها می توانند به شرایط جدی تری تبدیل شوند و در صورت عدم درمان، سلامتی را تخریب کنند. برخی از علل لخته شدن خون را نمی توان کنترل یا پیشگیری کرد، مانند صدمه به رگ یا اگر این بیماری به صورت ارثی باشد. لخته های خون ممکن است خطرناک به نظر نرسند، اما در واقع پتانسیل ایجاد حمله قلبی یا در موارد شدیدتر منجر به قطع عضو دارند.

پیشگیری از ترومبوفلبیت سطحی (ST)

ساده ترین راه برای “جلوگیری از ترومبوفلبیت سطحی” ، بهبود گردش خون است. همانطور که در بالا ذکر شد، ST این پتانسیل را دارد که بسیار جدی شود. این بیماری با ایجاد ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولی ریوی (PE) مرتبط است. 

اگر در معرض خطر هستید، تنظیم یک رژیم غذایی برای واریس را توصیه می کنیم. به عنوان مثال، از غذاهایی که دارای چربی های اشباع شده و سدیم بالایی هستند اجتناب کنید. چربی های اشباع شده مستقیماً در ایجاد کلسترول بد نقش دارند. سدیم بیش از حد در رژیم غذایی می تواند فشار خون را مختل کند، که می تواند گردش خون مناسب را مهار کند.

داشتن یک سبک زندگی سالم بهترین کاری است که می توانید برای بدن خود انجام دهید. به یاد داشته باشید، لازم نیست همیشه کامل باشید. ایجاد برخی تغییرات نسبتاً جزئی، مانند پیاده روی کوتاه در روز، می تواند به پیشگیری از ترومبوفلبیت سطحی و سایر بیماری ها کمک کند.

درمان ترومبوفلبیت سطحی

اگر درد ترومبوفلبیت سطحی یا علائم دیگر را تجربه می‌کنید، حتماً با دکتر استوان تماس بگیرید. فقط یک پرشک متخصص می تواند به طور دقیق DVT یا سایر بیماری های بالقوه تهدید کننده زندگی را درمان کند. 

پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند که پای آسیب دیده را بالا نگه دارید و در صورت نیاز از داروهای ضد درد استفاده کنید. آنها همچنین ممکن است یک رقیق کننده خون تجویز کنند. این درمان ها ممکن است علائم شما را برطرف کنند، اما برخی از افراد ممکن است نیاز به درمان های بیشتری داشته باشند.

در کلینیک‌ دکتر استوان در شیراز drostovanvarise.ir، درمان های کم تهاجمی و غیر جراحی رگ تخصص داریم . درمان های ما نیز تحت پوشش اکثر طرح های بیمه است.

منبع: www.usaveinclinics.com

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از ترومبوفلبیت سطحی رنج می برید، در اسرع وقت به دکتر استوان مراجعه کنید.

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

واریس در جوانان
درمان
admin_drostovan

واریس در جوانان

وقتی به مشکلات رگ‌های بدن فکر می‌کنید، احتمالا به یاد افراد مسن می‌افتید. به هر حال، افراد جوان خودشان را شکست‌ناپذیر می‌دانند و اغلب تصور

ادامه مطلب
واریس و یائسگی
آموزش
admin_drostovan

یائسگی و واریس

یائسگی تاثیرات مختلفی بر بدن ما دارد، مانند پوکی استخوان، کاهش میل جنسی و از همه مهم تر ایجاد رگ های واریسی در پاها می

ادامه مطلب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.