درمان واریس پا چگونه است؟

 • خانه
 • -
 • درمان
 • -
 • درمان واریس پا چگونه است؟
درمان واریس پا چگونه است؟

گاهی اوقات مردم برای زیبایی تحت درمان واریس پا قرار می گیرند و یا برای رهایی از ناراحتی های ایجاد شده توسط رگ های واریسی اما چه زمانی شما باید حتما برای درمان واریس پا خود اقدام کنید با دکتر استوان همراه باشید تا جدیدترین درمان واریس پا را کاملا به شما توضیح دهیم.

درمان واریس پا در موارد زیر ضروری است:

 • کاهش علائم واریس پا – اگر رگ های واریسی شما باعث درد یا ناراحتی شما می شود.
 • درمان عوارض واریس پا – مانند زخم شدن پا، متورم شدن پا یا تغییر رنگ پوست در ناحیه پا.

اگر پزشک “درمان واریس پا” را تشخیص داد، در مرحله اول ممکن است درمان خانگی واریس را به شما توصیه کند.

درمان خانگی واریس شامل موارد زیر است:

 1. استفاده از جوراب واریس (ابتدا گردش خون شما توسط دکتر بررسی می شود تا ببینیم آیا جوراب واریس برای شما مناسب است یا خیر)
 2. ورزش کردن منظم
 3. اجتناب از ایستادن طولانی مدت
 4. بالا نگه داشتن ناحیه آسیب دیده هنگام استراحت

راه های درمان واریس پا چیست؟

1-جوراب واریس

قبل از اینکه این روش درمانی به شما توصیه شود باید آزمایشی به نام داپلر (Doppler) برای بررسی گردش خون خود انجام دهید به دلیل این که جوراب های واریس برای همه بیماران مناسب نیستند .

جوراب‌های واریس طوری طراحی شده‌اند که پاهای شما را به‌طور پیوسته تحت فشار قرار دهند تا گردش خون را بهبود بخشد. که معمولا در ناحیه مچ پا سفت هستند و هرچه به سمت بالا می روند شل تر می شوند. این کار باعث می شود خون به سمت بالا و به سمت قلب شما جریان پیدا کند.

درمان واریس پا با جوراب واریس به تسکین درد، ناراحتی و تورم در پاهای شما کمک می کند. اما در این روش مشخص نیست که آیا جوراب‌ واریس از بدتر شدن وضعیت رگ واریسی شما یا از به وجود آمدن رگ‌های واریسی جدید جلوگیری می‌کند یا خیر.

طبق بیانیه موسسه جهانی بهداشت (NICE) تنها در صورتی استفاده از جوراب های واریس به شما توصیه می شود که سایر درمان ها برای شما مناسب نباشند.

مثال اگر در دوران بارداری با رگ های واریسی دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است در طول دوران بارداری جوراب های واریس به شما پیشنهاد داده شود.

جوراب های واریس در اندازه ها و فشارهای مختلف در دسترس هستند. برای عموم بیماران مبتلا به بیماری واریس پا جوراب کلاس 1 (فشار سبک) یا جوراب کلاس 2 (فشار متوسط) تجویز می شود.

انواع جوراب های درمان واریس واریس کدامند ؟

 • جوراب های واریس با رنگ های متفاوت
 • انداره های مختلف – بعضی از آنها تا زانوی شما می رسد، در حالی که برخی دیگر ران شما را نیز پوشش می دهند
 • سبک های مختلف – برخی از آنها کل پای شما را می پوشانند و برخی تا قبل از انگشتان پای شما را پوشش می دهند
 • جوراب شلواری واریس نیز موجود است، که می توان آن ها را از داروخانه ها یا مستقیماً از تولید کنندگان خریداری کرد.

اگر مشکل ناتوانی وریدی عمقی داشته باشید (انسداد دریچه‌های وریدهای عمقی پاها) ممکن است مجبور باشید تا آخر عمرتان از جوراب‌های واریس استفاده کنید.

حتی اگر برای درمان رگ های واریسی خود تحت عمل جراحی قرار گرفته باشید، باید از جوراب مخصوص واریس استفاده کنید.

2-رادیو فرکانسی (RF)

در این روش درمان واریس پا از انرژی تولید شده توسط فرکانس رادیویی برای گرم کردن دیواره ورید واریسی استفاده می شود. ابتدا برای دسترسی به ورید واریسی یک برش کوچک در بالا یا زیر زانو ایجاد می شود .

حال پزشک کاتتر (لوله باریک پزشکی) را با استفاده از اسکن یا سونوگرافی به داخل سیاهرگ هدایت می کند. یک کاوشگر به داخل کاتتر وارد می شود که وظیفه ارسال انرژی فرکانس رادیویی را دارد .

گرم کردن واریس تا زمانی که دیواره های آن فرو بریزد ادامه دارد و سپس آن را می بندد . هنگامی که ورید هدف بسته شد، خون شما به طور طبیعی به یکی از وریدهای سالم شما هدایت می شود. در این نوع درمان واریس پا از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده می شود.

عوارض جانبی فرسایش ورید با فرکانس رادیویی بسیار کم است شاید مدت کوتاهی سوزن سوزن شدن (paraesthesia) را تجربه کنید و ممکن است پزشک به شما بعد از درمان واریس پا با فرکانس رادیویی استفاده از جوراب واریس را توصیه کند.

3-لیزر درمانی

در روش درمان واریس با لیزر از انرژی لیزر استفاده می شود که با وارد کردن (لوله باریک پزشکی) در ورید واریسی شروع می شود و از اسکن یا سونوگرافی برای هدایت صحیح آن در ورید استفاده می شود. یک لیزر کوچک وارد کاتتر (لوله باریک پزشکی) می شود و درست بالای ورید واریسی قرار می گیرد.

لیزر انفجارهای کوتاهی از انرژی ایجاد می کند که ورید را گرم کرده و آن را می بندد. لیزر به آرامی در امتداد ورید با استفاده از اسکن یا سونوگرافی هدایت می شود که اجازه می دهد تمامی طول ورید به طور کامل بسته شود. در لیزر درمانی واریس از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده می شود.

پس از عمل ممکن است کمی در پاهای خود احساس سفتی کنید و نواحی آسیب دیده ممکن است کبودی و دردناک باشند. آسیب عصبی نیز ممکن است، اما معمولاً موقتی است.

لیرز درمانی واریس عوارض بسیار کمی دارد ممکن است کمی در پاهای خود احساس سفتی کنید یا نواحی آسیب دیده کبود شود یا مقدار کمی درد را احساس کنید باشند. آسیب عصبی نیز ممکن است، اما معمولاً موقتی است.

4-اسکلروتراپی

اگر “درمان واریس پا” با لیزر یا رادیو فرکانسی برای شما مناسب نباشد، معمولاً به جای آن درمانی به نام اسکلروتراپی به شما پیشنهاد می شود.

در روش درمانی اسکلروتراپی نوعی فوم مخصوص به رگ های شما تزریق می شود. که باعث بسته شدن رگ واریسی می شود. اگر از قبل مشکل ترومبوز ورید عمقی (ِDVT) داشته اید، این نوع درمان واریس ممکن است برای شما مناسب نباشد.

تزریق فوم با استفاده از اسکن یا سونوگرافی به ورید واریسی انجام می شود. در این درمان رگ های واریسی در یک جلسه امکان درمان بیش از یک رگ واریسی وجود دارد. اسکلروتراپی واریس با فوم معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود که از یک داروی مسکن برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان استفاده می شود.

پس از اسکلروتراپی، وریدهای واریسی شما باید پس از چند هفته شروع به محو شدن کنند، چون وریدهای قوی‌تر نقش ورید آسیب‌دیده را ایفا می‌کنند.

در روش اسکلروتراپی واریس ممکن است بیش از یک بار نیاز به درمان داشته باشید و این احتمال وجود دارد که رگ دوباره ظاهر شود.

اگرچه موثز بودن اسکلروتراپی ثابت شده است ، اما هنوز مشخص نیست که اسکلروتراپی فوم در دراز مدت چه پیامد هایی دارد.

عوارض اسکلروتراپی واریس چیست:

 • لخته شدن خون در سایر وریدهای پا
 • سردرد
 • تغییر رنگ پوست – به عنوان مثال، لکه های قهوه ای روی نواحی تحت درمان
 • غش کردن
 • مشکلات بینایی موقت

شما باید بلافاصله پس از انجام اسکلروتراپی راه بروید و به محل کار خود بازگردید و تا یک هفته از جوراب های واریس استفاده کنید.

در موارد بسیار نادر، اسکلروتراپی دارای عوارض جدی مانند سکته مغزی یا حملات ایسکمیک گذرا است.

5-عمل جراحي واریس

اگر درمان‌ با لیزر و رادیو فرکانسی یا اسکلروتراپی برای شما مناسب نباشد، عمل جراحی برای برداشتن سیاهرگ‌های آسیب‌ دیده به شما پیشنهاد می‌شود. جراحی واریس تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، در طول عمل بیهوش یا خواب خواهید بود.

بعد از جراحی واریس می‌توانید همان روز به خانه بروید، اما گاهی اوقات یک شب اقامت در بیمارستان ضروری است مخصوصا اگر هر دو پای شما تحت عمل جراحی واریس قرار بگیرد.

6-بستن و کشیدن رگ واریسی (igation and stripping)

در این روش درمانی واریس پا  ابتدا ورید واریسی بسته می شود و سپس آن را بر می دارند. ابتدا 2 برش کوچک در محل مورد درمان ایجاد می شود، اولین برش در نزدیکی کشاله ران شما در بالای ورید واریسی ایجاد می شود که قطر آن تقریباً 5 سانتی متر است، برش دوم کوچکتر است و در پایین پای شما ایجاد می شود، معمولا در اطراف زانو انجام می شود.

یک سیم نازک و منعطف از بالای ورید وارد می شود و سپس با احتیاط کشیده می شود و از بریدگی پایین پای شما خارج می شود. در این روش جریان خون در پاهای شما تحت تأثیر جراحی قرار نخواهد گرفت. به این دلیل که وریدهای عمقی پاهای شما نقش رگ های آسیب دیده را بر عهده می گیرند.

روش بستن و کشیدن ورید ممکن است باعث درد، کبودی و خونریزی شود. احتمال وقوع عوارض جدی تر بسیار کم است، اما می تواند شامل آسیب عصبی یا ترومبوز ورید عمقی باشد، که در آن لخته خون در یکی از وریدهای عمیق بدن تشکیل می شود.

پس از انجام این عمل، ممکن است قبل از بازگشت به محل کار به 3 هفته استراحت زمان نیاز داشته باشید، این موضوع به سلامت عمومی شما و نوع کاری که انجام می دهید بستگی دارد همچنین ممکن است تا یک هفته پس از جراحی نیاز به پوشیدن جوراب واریس داشته باشید.

7-فلبکتومی با ترانس ایلومینیت (Transilluminate)

فلبکتومی برقی ترانس ایلومینه یک روش درمان واریس پا نسبتا جدید است و در مورد اثربخشی و ایمنی آن شک و شبه هایی وجود دارد.

موسسه جهانی بهداشت این نوع درمان را بخشی از برنامه درمانی عادی برای وریدهای واریسی توصیه نمی کند. اما می‌گوید اگر پزشک تصمیم بگیرد که تاثیر گزار است و مزایا و خطرات آن را به بیمار توضیح دهد، ممکن است این روش درمان انجام شود.

در طول انجام این روش درمانی واریس که فلبکتومی برقی ترانسیلمینیشن نام دارد، 1 یا 2 برش کوچک در پای شما ایجاد می شود. پزشک جراح نوری به نام ترانسیلمیناتور آندوسکوپی را در زیر پوست شما قرار می دهد تا بتواند تشخیص دهد که کدام رگ ها باید برداشته شوند. وریدهای آسیب دیده قبل از برداشتن از طریق برش ها با استفاده از دستگاه ساکشن بریده می شوند.

فلبکتومی برقی ترانس ایلومینیت تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام شود. ممکن است پس از آن مقداری کبودی یا خونریزی را تجربه کنید.

8-بستن رگ واریسی با چسب سیانواکریلات

در این روش جدید درمان واریس پا، بستن ورید با چسب سیانواکریلات انجام می شود. که با تزریق نوع خاصی از چسب به وریدهای آسیب دیده صورت می گیرد. این چسب رگ‌ها را می‌بندد و از پر شدن آن‌ها از خون جلوگیری می‌کند و علائم ناراحت کننده واریس را بهبود می‌بخشد.

شواهد نشان داده است که این روش هم بی خطر و هم موثر است. اما در حال حاضر پزشکان کمی برای انجام آن آموزش دیده اند، بنابراین دسترسی به آن در همه مناطق کشور محدود است.

منبع : www.nhs.uk

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از تورم پا، جوش، زخم و سایر علائم و عوارض واریس پا رنج می برید، در اسرع وقت به کلینیک درمان واریس دکتر استوان مراجعه کنید. اگر علائمی ندارید اما عوارض خطرناک واریس پا را دارید، به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش سونوگرافی ساده مشخص می کند که آیا شما واریس دارید یا خیر.

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ است | طراحی وب سایت : تیم وب آرکا