جوراب واریس یا جوراب فشاری چیست؟

 • خانه
 • -
 • درمان
 • -
 • جوراب واریس یا جوراب فشاری چیست؟
جوراب واریس یا جوراب فشاری چیست؟

ابتدا باید بدانید که جوراب ها می توانند بیشتر از گرم و خشک نگه داشتن پاها برای شما مفید باشند، جوراب های مخصوصی مانند جوراب واریس می توانند بسیاری از بیماری ها را بهبود بخشند و یا از آن جلوگیری کنند.

جوراب واریس چیست ؟

جوراب واریس (جوراب فشاری) جوراب های مخصوصی هستند که فشار ملایمی به پا و مچ پا وارد می کنند. این نوع جوراب ها می توانند به بهبود جریان خون از پاها به قلب کمک کنند.

نحوه تهیه جوراب واریس

چگونه جوراب واریس تهیه کنیم ؟

شما می توانید “جوراب های واریس” را در اکثر داروخانه ها، فروشگاه های بزرگ و بسیاری از فروشگاه های آنلاین خریداری کنید. اما فراموش نکنید برای بهترین نتیجه درمانی به ویزیت و نسخه پزشک نیاز دارید زیرا انتخاب نوع جوراب واریسی که برای شما مناسب است خیلی مهم است.

انواع جوراب واریس کدامند ؟

 1. جوراب واریس درجه بندی شده: در این نوع جوراب واریس فشار در مچ پا زیاد است و تا امتداد زانو کاهش می یابد. اگر مشکل ادم محیطی (edema peripheral) یا افت فشار خون وضعیتی (hypotension orthostatic) دارید، پزشک ممکن است استفاده از این نوع جوراب را به شما توصیه کند. حتما به خاطر داشته باشید که جوراب های واریس درجه بندی شده به تجویز پزشک و انتخاب حرفه ای نیاز دارد هرگز خودسرانه برای خرید و استفاده آن ها اقدام نکنید.
 2. جوراب ضد آمبولی: این نوع جوراب هم نیز دارای فشرده سازی درجه بندی شده است که مقدار فشار آن از مچ پا زیاد است که به سمت بالا کاهش می یابد، اما برای افرادی که کم تحرک هستند استفاده می شود. طبق گفته دکتر استوان : جوراب های ضد آمبولی می توانند به کاهش شانس ابتلا به بیماری ترومبوز ورید عمقی کمک کنند. جوراب های ضد آمبولی به تجویز پزشک و انتخاب تخصصی نیاز دارد.
 3. جوراب واریس غیرپزشکی: این نوع “جوراب واریس” نیازی به نسخه ندارد و در اکثر داروخانه ها موجود است. این جوراب ساق بلند است و فشار یکسانی را در سراسر پا ارائه می دهد و می تواند به رفع خستگی پا و کاهش درد آن کمک کند.

جوراب واریس برای چه کسانی مناسب است ؟

جوراب های واریس به کاهش تورم و درد در پا و مچ پا در بیماری واریس پا کمک می کنند. آن ها با فشار آوردن به پاها، مایع اضافی در پاها را کاهش می دهند، التهاب را کاهش می دهند و در نهایت جریان خون را از طریق سیاهرگ ها به قلب را بهبود می بخشند و می تواند موجب درمان واریس شود. جوراب های واریس فواید بسیار زیادی دارند ، پزشک در موارد زیر به شما استفاده از جوراب واریس را توصیه می کند:

 • تقویت گردش خون در پاها
 • کاهش تورم در پاها و مچ
 • بهبود درناژ لنفاوی که نقش مهمی در بهبود زخم ها دارد
 • مدیریت افت فشار خون وضعیتی یا فشار خون پایین هنگامی که بعد از نشستن از جای خود بلند
  می شوید
 • جلوگیری از تجمع خون در رگهای پا
 • جلوگیری از ایجاد لخته خون در پاها
 • پیشگیری از زخم وریدی
 • کاهش درد ناشی از واریس
 • معکوس کننده فشار خون وریدی

کاربرد جوراب واریس

سایر کاربرد های جوراب واریس

حتما دیده اید که ورزشکاران جوراب های فشاری را روی بازوها یا دست های خود می پوشند تا به بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی در حین تمرین یا در طول مسابقه کمک کند. برخی از ورزشکاران برای کمک به افزایش سرعت ریکاوری بعد از تمرین از روکش هایی مانند جوراب واریس استفاده می کنند.
برای کارمندان و افرادی که تایم زیادی روی صندلی می گذرانند، “جوراب های واریس” می تواند به بهبود جریان خون و کاهش تورم در پاها کمک کند.

زنان بارداری که مستعد تورم در پا یا مچ پا هستند، نیز از “جوراب های فشاری” استفاده می کنند تا احتمال وقوع تورم کاهش یابد. اکثر زنان باردار بهترین نتیجه از جوراب واریس را با پوشیدن آن در صبح به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در مقایسه با کسانی که بعد از مشاهده تورم اقدام می کنند دریافت کرده اند.

مسافران یا خدمه هواپیما در پروازهای هوایی طولانی برای کمک به افزایش گردش خون و کاهش خطر ابتلابه ترومبوز ورید عمقی یا لخته شدن خون، جوراب فشاری یا واریس می پوشند. افرادی که در تمام روز در محل کار ایستاده هستند، “جوراب های واریس” می تواند با افزایش جریان خون و اکسیژن در پاها ،کاهش خستگی، درد یا تورم کمک کنند.

افرادی که در تمام روز در محل کار ایستاده هستند، جوراب های واریس می تواند با افزایش جریان خون و اکسیژن در پاها ،کاهش خستگی، درد یا تورم کمک کنند.

نکاتی که باید هنگام پوشیدن جوراب واریس در نظر بگیرید

پوشیدن جوراب واریس

پوشیدن جوراب واریس

جوراب های واریس خود را مانند هر جوراب دیگری بپوشید – از کشیدن آن روی پا و ساق پای خود شروع کنید. اگر در بالا کشیدن جوراب واریس مشکل دارید، می توانید از مقدار کمی پودر تالک روی پاهای خود استفاده کنید. سعی کنید جوراب واریس را تا انتها به سمت بالا بکشید تا فشار به خوبی در پاهای شما پخش شود و از جمع شدن جوراب در محل خاص از پا جلوگیری کنید. جوراب های واریس شما باید محکم روی پوست شما را پوشش دهند، اما نه به طوری که درد را احساس کنید.

روش های راحت تر پوشیدن جوراب واریس

اگر پوشیدن جوراب برایتان سخت است، این نکات را امتحان کنید:

 • از لوسیون استفاده کنید آن را روی پاهای خود بمالید اما قبل از پوشیدن جوراب صبر کنید تا لوسیون خشک شود.
 • از کمی پودر بچه یا نشاسته ذرت روی پاهای خود استفاده کنید. این روش به راحت بالا رفتن جوراب کمک می کند.
 • دستکش های ظرفشویی بپوشید تا به تنظیم جوراب ها و صاف کردن آنها کمک کند.
 • از یک ابزار مخصوص به نام جوراب پوش برای کشیدن جوراب روی پای خود استفاده کنید. می توانید جوراب پوش را از فروشگاه لوازم پزشکی یا آنلاین خریداری کنید.
 

نحوه صحیح نگهداری جوراب واریس

اگر قصد استفاده از جوراب‌ های واریس را در تمام طول روز را دارید بهترین حالت این است که صبح هنگام پوشیدن لباس ها جوراب واریس را بپوشید و قبل از خواب آن‌ها را در بیاورید (مگر اینکه پزشک توصیه دیگری کرده باشد). لازم است به پوشیدن جوراب های واریس عادت کنید، اما اگر به طور صحیح آن را پوشیده باشید، جوراب واریس حتی در مدت زمان طولانی برای شما دردناک یا آزار دهنده نیست. شما باید حداقل دو جفت جوراب واریس بخرید تا بتوانید بین هر بار استفاده آنها را بشویید و خشک کنید، درست مانند جوراب های دیگر شما.

منابع : riversideonline.com و medlineplus.gov

 

مشاوره جهت استفاده از جوراب واریس

اگر بابت جریان خون در پاهای خود نگران هستید و قصد استفاده از جوراب واریس را دارید می توانید از دکتر استوان مشاوره بگیرید. در این مجموعه ما می توانیم گردش خون شما را ارزیابی کنیم و بهترین روش درمانی را برای شما در نظر بگیریم اگر به پزشک دسترسی ندارید، از طریق لینک زیر  از متخصصین ما مشاوره و نوبت ملاقات دریافت کنید.

برای تعیین وقت مشاوره ، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.