درمان واریس با روش فلبکتومی

  • خانه
  • -
  • درمان
  • -
  • درمان واریس با روش فلبکتومی
درمان واریس با روش فلبکتومی

فلبکتومی یا (phlebectomy) یکی دیگر از روش های درمان واریس است که خطر خیلی کمی دارد در این نوع درمان از یک اسکالپل (سوزن کوچک پزشکی) برای برداشتن سیاهرگ‌ های واریسی که درست در زیر سطح پا قرار دارند، استفاده می‌ شود.

برای آمادگی جهت درمان واریس با روش فلبکتومی، پزشک برنامه دارویی شما را بررسی می کند، و در مورد نحوه صحیح مصرف داروها قبل از عمل شما را راهنمایی می کند. و همینطور شما وظیفه دارید در مورد بیماری‌ های اخیر، شرایط پزشکی خاص ، حساسیت ها و داروهایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. معمولا این روش درمان خیلی پیچیده نیست و نیاز به آماده سازی زیادی ندارد. فقط زیورآلات خود را در خانه بگذارید و لباس های گشاد و راحت بپوشید.

در این نوع درمان واریس بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که بیمار واجد شرایط و آمادگی لازم را داشته باشد.

فلبکتومی به چه صورت انجام می شود؟

“جراحی فلبکتومی” معمولا به صورت سرپایی انجام می شود. پزشک ناحیه مورد نظر را با بی حسی موضعی بی حس می کند. ممکن است قبل از بی حس شدن ناحیه مورد درمان، برای مدت کوتاهی سوزش را حس کنید. از آنجایی که پزشک ناحیه مورد نظر را با بی حسی موضعی بی حس می کند، شما در طول عمل بیدار یا هوشیار خواهید بود.

پس از پاکسازی و بیهوش کردن ناحیه مورد درمان، پزشک برش های کوچکی ایجاد می کند که قطر این برش ها انداره پاک کن سر مداد هستند. این برش ها در پوست نزدیک سیاهرگ متورم شده ایجاد می شوند. پزشک قلاب فلبکتومی را زیر سطح پوست قرار می دهد و ورید های واریسی را خارج می کند. این روش معمولا بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

ابتدا سیاه رگ واریسی با استفاده از بی حسی موضعی بی حس می شود، پزشک فیبر رادیو فرکانسی را از طریق یک برش کوچک در محل مورد درمان با استفاده از سونوگرافی یا اسکن به ورید واریسی وارد می کند.

حال نوبت کار با فیبر رادیوفرکانسی فرا رسیده است. فیبر رادیوفرکانسی طراحی منحصر به فردی دارد که از نوک آن از یک قلم ۷ سانتی متری تشکیل شده است که انرژی رادیوفرکانسی از طریق آن آزاد می شود. فیبر رادیوفرکانسی دیواره ورید را توسط قلم ۷ سانتی متری گرم می کند.

به ازای هر ۷ سانتی‌ متر از طول ورید واریسی فیبر رادیو فرکانسی به مدت ۲۰ تا ۴۰ ثانیه فعال می‌شود و به همین دلیل درمان واریس با رادیو فرکانسی بسیار سریع و آسان می‌ باشد. آزاد شدن انرژی فرکانس رادیویی از نوک فیبر، یک واکنش حرارتی با آسیب خیلی کم در دیواره سیاهرگ ایجاد می‌کند که منجر به فروپاشی و اسکلروز دیواره سیاهرگ می شود.

“درمان واریس رادیوفرکانسی” معمولا بین ۹۵ تا ۹۸ درصد مواقع موفقیت آمیز است و عوارض بسیار کمتری نسبت به عمل جراحی برای برداشتن ورید واریسی دارد. با توجه به دمای پایینی که برای گرم کردن ورید آسیب‌ دیده استفاده می‌شود، وقوع ناراحتی و مشکلات در درمان با رادیوفرکانسی بسیار کمتر از لیزر درمانی واریس است.

در حین و بعد از فلبکتومی چه چیزی را تجربه خواهیم کرد؟

به ندرت مشاهده شده که بیماران در طول درمان به روش “فلبکتومی” درد را حس کرده باشند چون که ناحیه مورد درمان تحت بی حسی موضعی است. در این روش از برش های کوچکی استفاده می شود که نیازی به بخیه ندارد. پزشک یا پرستار با استفاده از یک پانسمان کوچک محل برش ها را می تواند بپوشاند.

هنگامی که مراحل درمان با جراحی فلبکتومی به اتمام رسید، پزشک یا پرستار پای شما را در یک پوشش فشاری راحت و نرم قرار می دهد. پس از درمان شما باید حدود دو تا سه هفته از جوراب های واریس استفاده کنید. تا زمانی که از جوراب واریس استفاده می کنید، می توانید تمام فعالیت های روزانه خود را یک روز بعد از جراحی شروع کنید. شما می توانید در عرض ۲۴ ساعت فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. اما انجام فعالیت های شدید مانند ورزش های سنگین تقریباً به مدت دو هفته محدود خواهد شد.

چگونه از موفقیت آمیز بودن فلبکتومی اطمینان حاصل کنیم؟

پس از تکمیل عمل فلبکتومی، رادیولوژیست می تواند به شما گزارش کند که آیا فلبکتومی با موفقیت انجام شده است یا خیر. گاهی اوقات امکان دارد رادیولوژیست ویزیت مجدد را به شما پیشنهاد دهد.

این ویزیت مجدد معمولا شامل معاینه فیزیکی، معاینه های تصویربرداری و آزمایش خون است. تا ویزیت بعدی، اگر متوجه عوارض جانبی یا تغییری در محل درمان شدید، پزشک خود را در جریان بگذارید.

مزایا و خطرات فلبکتومی چیست؟

مزایا

نیاز به برش عمیق جراحی برای این نوع درمان لازم نیست – فقط یک سوراخ کوچک در پوست ایجاد می شود که نیازی به بخیه ندارد.

خطرات

هر نوع درمانی که نیاز به نفوذ کردن در پوست باشد، احتمال عفونت را به همراه دارد.  اما احتمال وقوع عفونتی که نیاز به درمان با آنتی بیوتیک باشد کمتر از یک در ۱۰۰۰ می باشد.

میزان موفقیت فلبکتومی چه مقدار است؟

موفقیت آمیز بودن عمل فلبکتومی را در بیش از ۹۰ درصد بیماران مشاهده شده است. معمولا، پزشکان از فلبکتومی بهمراه یک روش درمانی جامع تر استفاده می کنند. این برنامه های درمانی ممکن است شامل روش‌ های اضافی درمان واریس مانند فرسایش درون وریدی باشد که از فرکانس رادیویی یا انرژی لیزر استفاده می‌ شود. بیماران باید برنامه درمانی خود را با رادیولوژیست در میان بگذارند.

زمان بهبودی بعد از فلبکتومی چه مقدار می باشد؟

در روز جراحی، ممکن است کمی درد ناشی از برش ها روی پوست را تجربه کنید. در صورت احساس درد، از داروهای مسکن بدون نسخه مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) استفاده کنید. در مورد داروهای دیگری که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید و دستورالعمل های او را در مورد هر گونه تغییر در مصرف دارو ها اجرا کنید. 

پزشک پس از جراحی، روکش و گاز استریل را روی پای شما قرار می دهد و به شما جوراب واریس می دهد تا به خانه ببرید. می توانید روز بعد از جراحی پانسمان خود را بردارید، اما تا زمانی که پای شما به طور کامل بهبود می یابد، به پوشیدن جوراب واریس خود برای دو تا سه هفته ادامه دهید. 

علائم بعد از جراحی

برای یک تا دو هفته پس از جراحی، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

  • خونریزی
  • کبودی
  • درد
  • احساس سوزن سوزن شدن در پا

برای تسکین درد از داروهای ضد درد NSAID و کیسه یخ استفاده کنید. همچنین می توانید برای تسکین بیشتر درد و کاهش خونریزی، پای خود را بالای قلب خود قرار دهید.

سوالات متداول

فلبکتومی یک روش درمانی واریس است که خطر و عوارض بسیار کمی دارد و برای از بین بردن سیاهرگ های واریسی که درست در زیر سطح پا قرار دارند، استفاده می شود. این نوع درمان معمولاً در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود .

پزشک به شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه آماده سازی برای درمان خواهد داد، از جمله تغییراتی که باید در برنامه دارویی خود ایجاد کنید. همچنین برای شروع درمان باید لباس راحت و گشاد بپوشید. 

پزشک از یک اسکالپل (سوزن کوچک پزشکی) برای ایجاد برش های بسیار کوچک نزدیک به رگ واریسی استفاده می کند و از قلاب فلبکتومی برای برداشتن رگ های واریسی استفاده می کند. قلاب فلبکتومی شبیه قلاب مورد استفاده در قلاب بافی است اما کوچک با نوک صاف و به صورت یک محور مستقیم به نظر می رسد.

فلبکتومی با ایجاد سوراخ یا برش های کوچک در ناحیه نزدیک ورید واریسی انجام می شود. سیاهرگ‌ ها قابلیت جمع‌ شوندگی زیادی دارند که پزشک می‌تواند به راحتی رگ‌ های بزرگ را نیز از طریق برش‌ های کوچکی که ایجاد شده را بردارد.

اکثر بیماران ۲۴ ساعت پس از جراحی فعالیت های عادی روزانه خود را شروع می کنند. همچنین می‌توانید در عرض یک تا دو روز به سر کار برگردید. اگر مشغول شغل پر فشاری هستید یا شغلی دارید که باید مدت طولانی روی پای خود بایستید، با پزشک خود در مورد زمان بازگشت به کار مشاوره بگیرید.

منبع : www.radiologyinfo.org

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از تورم پا، جوش، زخم و سایر علائم و عوارض واریس پا رنج می برید، در اسرع وقت به کلینیک درمان واریس دکتر استوان مراجعه کنید. اگر علائمی ندارید اما عوارض خطرناک واریس پا را دارید، به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش سونوگرافی ساده مشخص می کند که آیا شما واریس دارید یا خیر.

برای تعیین وقت مشاوره و درمان واریس به روش فلبکتومی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ است | طراحی وب سایت : تیم وب آرکا