خونریزی وریدهای واریسی

 • خانه
 • -
 • علل و عوامل خطر
 • -
 • خونریزی وریدهای واریسی
خونریزی وریدهای واریسی

دلایل زیادی وجود دارد که منجر به خون ریزی رگ های واریسی می شود. یکی از دلایل متداول که باعث خون ریزی واریس می شود آسیب های پوستی یا ترومای موضعی پوست است. ضربه مستقیم به رگ واریسی نیز می تواند منجر به وقوع خونریزی در رگ های واریسی شود. صدمه دیدن رگ های سطحی پوست به راحتی صورت می گیرد، برخی از عوامل و دلایلی که باعث به وجود آمدن خون ریزی واریس می شود را برای شما در ادامه شرح خواهیم داد:

 • ضربه خوردن و خراشیدگی پا توسط اصابت به وسایل خانه یا آشپزخانه
 • خراشیدگی و آسیب دیدن پا به طور تصادفی (مثلا خراشیدگی توسط ناخن پا)
 • افتادن اشیاء مانند مبلمان و سایر وسایل روی پا
 • خراشیگی پوست توسط حیوانات مانند سگ
 • خراشیدگی پوست در سفر و کوهنوردی
 

دلیل دیگری که منجر به “خونریزی رگ واریسی” خواهد شد ضعیف شدن و بی کیفت شدن پوست می باشد. معمولا پوست روی رگ های واریسی به شدت نازک و ضعیف هستند در این شرایط احتمال پارگی خود به خود رگ واریسی و خونریزی خارجی رگ واریسی بسیار بالا می باشد.

فشار بیش از حد روی رگ های واریسی از عوامل دیگر بروز خونریزی رگ های واریسی می باشد. افزایش فشار بر رگ واریسی معولا به مشکلات زمینه ای فرد در ورید ها باز می گردد. شایع ترین بیماری زمینه ای در این زمینه رفلاکس وریدی است که به عنوان نارسایی وریدی نیز شناخته می شود. در این شرایط، دریچه های ورید صافن به درستی کار نمی کنند که می تواند منجر به افرایش فشار برگشتی در ورید های پا شوند.

از دیگر عواملی که می تواند باعث افزایش فشار در رگ های پا شود می توان به چاقی و کم تحرکی اشاره کرد.

خونریزی خارجی واریس

معمولا وقتی صحبت از خون ریزی واریس می شود اولین تصویری که در ذهن تان خواهید دید بیرون زدن خون قرمز از بدن می باشد که توجه همه را با خود جلب خواهد کرد! بهتر است بدانید که خونریزی خارجی رگ واریسی می تواند به دلیل رگ های واریسی معمولی و هم رگ های عنکبوتی باشد اما اکثر اوقات مربوط به یک رگ مشبک یا رتیکولار است.

خونریزی داخلی واریس

نوع دیگر خونریزی ناشی از واریس که می تواند اتفاق بیفتد به خصوص در رگ های عنکبوتی خونریزی داخلی یا زیر پوستی است. در این شرایط رگ های عنکبوتی زیر پوست دچار پارگی می شوند و کبودی آبی رنگ متمایل به بنفش را ایجاد خواهند کرد که به راحتی از روی پوست قابل مشاهده هستند. خونریزی در این مورد خفیف تر می باشد و نشانه ای است که هر چه زودتر باید برای بررسی رگ های واریسی خود به پزشک متخصص مراجعه کنید.

هنگام خونریزی رگ واریسی چه باید کرد؟

اگر دچار خونریزی رگ واریسی شده اید و آن را مشاهده کردید، با سریعا  ناحیه ای که خونریزی دارد را فشار دهید. معمولا خونریزی رگ واریسی پس از چند دقیقه فشار دادن متوقف می شود گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد بیشتر محل خونریزی را فشار دهید تا خونریزی متوقف شود. برای انجام این کار شما می توانید با کمک انگشت شصت یا انگشت دیگر خود بر روی سیاه رگ که خونریزی دارد فشار وارد کنید. روش دیگری که از خونریزی رگ واریسی جلوگیری می کند نگهداشتن پاها بالاتر از سطح بدن و قلب می باشد که اثر جاذبه در رگ ها را کمتر می کند.

اگر هنگام حمام کردن دچار خونریزی ناشی از واریس شدید، فورا دوش گرفتن را متوقف کنید و اجازه دهید بدنتان به دمای طبیعی باز گردد.

درمان خونریزی رگ های واریسی به چه صورت است؟

در درمان خونریزی رگ های واریسی اولین مرحله گرفتن علائم حیاتی شما است مثال فشار خون و نبض و سنجش مقدار خونریزی است. گاهی اوقات امکان دارد “خونریزی ورید واریسی” بسیار بالا باشد که در این شرایط بیمار نیاز به درمان با مایعات داخل وریدی یا فرآورده های خونی باشد که امکان وقوع این مورد بسیار نادر است.

علاوه بر فشار دادن رگ واریسی، بالا بردن پاها و باند های فشاری، پزشک متخصص گزینه های مختلفی را برای درمان خونریزی واریس استفاده می کند از جمله بخیه زدن ورید واریس، استفاده از چسب مخصوص پزشکی و یا چسبی که به لخته شدن خون کمک خواهد کرد.

بعد از کنترل کردن خونریزی حاد توسط دکتر با احتمال زیاد برای بررسی بیشتر وریدها به متخصص ورید هدایت خواهید شد. متخصصان ورید پزشکانی هستند که عمر خود را وقف مراقبت از بیماران مبتلا به مشکلات رگ کرده اند. جراهان عروق به طور منحصر به فرد برای بیماری های عروقی آموش دیده اند و می توانند اکثر مشکلات عروقی را درمان کنند.

معمولا افرادی که خونریزی واریس را تجربه می کنند، برای تشخیص بیماری زمینه ای نیاز به تست سونوگرافی دارند که اگر مشکل زمینه ای دارند روش های دگیر درمانی هم انجام شود تا از خونریزی شما جلوگیری شود

انواع روش های درمان خونریزی رگ واریسی

شایع ترین بیماری زمینه ای که باعث وقوع خونریزی رگ های واریسی می شود، رفلاکس وریدی یا نارسایی وریدی می باشد. در این شرایط دریچه ورید هایی بالایی پا دچار اختلال می شوند. وقتی این اتفاق می افتد فشار برگشتی در رگ های پا افزایش می یابد که در نتیجه باعث پدیدار شدن رگ های واریسی، رگ های عنکبوتی و رگ های مشبک یا رتیکولار روی سطح پوست شوند.

روش های مختلفی برای درمان نارسیایی وریدی وجود دارد. با ریشه یابی صحیح مشکل می توان خونریزی مکرر را کاهش داد این روش ها عبارت اند از:

 • Closurefast: که مردم معمولا با نام مستعاررادیو فرکوئنسی آن را می شناسند.
 • VenaSeal: بستن ورید با نوعی چسب پزشکی مخصوص.
 • Varithena: درمان به روش میکروفوم

هر یک از این روش ها به طرز متفاوتی انجام می شود وکاملا متفاوت است، اما در نهایت رگ های آسیب دیده پا یا رگ های واریسی شما را از بین می برند و خون شما را به رگ های سالم تر پا منتقل خواهند کرد.

علاوه بر درمان خونریزی رگ واریسی و نارسایی وریدی یا رفلاکس وریدی، از روش های دگیر هم برای بستن مستقیم و از بین بردن رگ های واریسی نیز بهره مند خواهید شد. اگر رگ های واریسی کوچک باشند معمولا از روش اسکلروتراپی برای درمان استفاده خواهد شد در این روش یک مایع یا دارو مخصوص به رگ واریسی تزریق خواهد شد که باعث جمع شدن و محو شدن رگ واریسی می شود. اما اگر رگ واریسی بزرگ و بر آمده باشد روش دیگری به نام فلبکتومی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ویدئو خونریزی رگ های واریسی

نمایش ویدیو درباره cover video

نتیجه گیری

معمولا رگ های واریسی به عنوان یک بیماری زیبایی در نظر گرفته می شوند اما گاهی اوقات می توانند منجر به خونریزی شوند. برای درمان خونریزی رگ های واریسی بهتراست اول دلایل وقوع خونریزی، کنترل خونریزی و روش های درمانی آن را بدانید. اگر دچار خونریزی ناشی از واریس شده اید حتما با یک متخصص ورید یا واریس حتما در میان بگذارید.

اگر رگ های واریسی یا رگ های عنکبوتی دارید و نگران خونریزی واریس تان هستید نگران نباشید ما می توانیم کمکتان کنیم همین امروز با مطب دکتر استوان تماس بگیرید تا نوبت خود را دریافت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.