6 گام برای درمان رگ های عنکبوتی پا

  • خانه
  • -
  • درمان
  • -
  • 6 گام برای درمان رگ های عنکبوتی پا
6 گام برای درمان رگ های عنکبوتی پا

1. درک کنید که رگهای عنکبوتی چیست

رگ‌های عنکبوتی رگه‌های کوچک آبی یا قرمز در سطح پوست هستند. آنها همچنین به عنوان تلانژکتازی شناخته می شوند و بیشتر در پاها و صورت دیده می شوند. اندازه آنها می تواند از کمتر از 1 میلی متر تا 4 میلی متر باشد. اکثر آنها، اما نه همه، خوش خیم در نظر گرفته می شوند و عموماً برای اهداف زیبایی درمان می شوند.

با این حال، گاهی اوقات آنها به اصطلاح “نوک کوه یخ” هستند. این بدان معنی است که آنها مظهر مشکلات سیاهرگی عمیق تر مانند نارسایی مزمن وریدی هستند. آنها معمولاً به دلیل فشار زیاد در وریدهای زیرین ایجاد می شوند که وریدها را گشاد می کند تا قابل مشاهده باشند.

به طور کلی، وریدهای عنکبوتی اگر درد نداشته باشند، خونریزی یا ضربان نداشته باشند، خوش خیم در نظر گرفته می شوند. با این حال، اگر این عوارض را تجربه کردید، معمولاً نارسایی وریدی اضافی وجود دارد که نمی‌بینید. گاهی اوقات، برخی از بیماران ممکن است خونریزی وریدهای عنکبوتی را تجربه کنند. هنگامی که این در پاها، به خصوص در اطراف مچ پا رخ می دهد، به دلیل فشار زیاد ناشی از نارسایی مزمن وریدی زمینه ای خونریزی می تواند بسیار شدید باشد.

2. بیاموزید که کدام درمان ها موثر هستند و کدام نه

تعدادی گزینه درمانی از جمله اسکلروتراپی (مایع یا فوم)، درمان های لیزر سطحی و درمان فشرده سازی وجود دارد. شلنگ فشاری درجه بندی شده می تواند به کاهش علائمی مانند ضربان، سوزش، درد و سوزش کمک کند. لیزر سطحی یا درمان های مبتنی بر نور، به ویژه برای صورت، یک گزینه است. برای پاها، به طور کلی، اسکلروتراپی پایه اصلی درمان است.

اسکلروتراپی روشی است که در آن رگ‌ها را با یک داروی مورد تایید FDA تزریق می‌کنند که هدف آن چروک شدن و محو شدن رگ‌ها است. این کار در کلینیک دکتر استوان، معمولا در طی چندین جلسه درمان سرپایی ورید انجام می شود. نیازی به بیهوشی نیست و بیماران معمولاً بعد از عمل بیرون می‌روند و می‌توانند بلافاصله به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. معمولاً از شیلنگ فشاری درجه بندی شده برای مدت کوتاهی برای فشرده کردن وریدهای کوچک در حین بهبودی پس از اسکلروتراپی استفاده می شود.

اسکلروتراپی سال هاست که وجود داشته است و سالانه بیش از 1 میلیون جلسه اسکلروتراپی در سراسر جهان برای درمان رگ های عنکبوتی پا انجام می شود. کرم‌های موضعی و قرص‌های غیرقابل هضم معمولاً نمی‌توانند رگ‌های عنکبوتی را محو کنند.

3. دلایل خود را برای درمان رگ های عنکبوتی بشناسید

بیمارانی که برای درمان ورید عنکبوتی مراجعه می کنند به طور کلی به 2 دسته تقسیم می شوند. بیشتر آنها صرفاً علاقه مند به درمان آنها برای اهداف زیبایی هستند. این بیماران گزارش می‌دهند که رگ‌ها درد ندارند، فقط از ظاهرشان خوششان نمی‌آید. این به عنوان لوازم آرایشی در نظر گرفته می شود، و بنابراین، توسط اکثر شرکت های بیمه پوشش داده نمی شود. قیمت های درمان به طور کلی مناسب است، که به بسیاری از بیماران اجازه می دهد به همین دلیل درمان را دنبال کنند.

سایر بیماران علاقه مند به درمان آنها برای اهداف پزشکی هستند. این بیماران اغلب از سوزش، درد یا گاهی خونریزی از رگهای عنکبوتی خود شکایت دارند. این به طور کلی نیاز به یک کار پزشکی گسترده تر برای درک بهتر سلامت کلی قلبی عروقی و عملکرد وریدی زمینه ای بیمار دارد. به طور معمول، اکثر این بیماران از نارسایی مزمن وریدی (که به عنوان وریدهای واریسی نیز شناخته می شود) رنج می برند. این بیماران را می‌توان با روش‌هایی مانند فرسایش رادیوفرکانسی ورید صافن بزرگ، لیزر درمانی درون وریدی یا Venaseal درمان کرد.

اگر مطمئن نیستید که کدام درمان رگ های عنکبوتی برای شما مناسب است، یک ارزیابی ساده توسط یک متخصص رگ معمولاً می تواند در یک مشاوره اولیه این مشکل را برطرف کند.

4. یک برنامه درمانی با یک متخصص ایجاد کنید

بیمارانی که به دنبال درمان “رگ های عنکبوتی پا” هستند باید به یک متخصص ورید مراجعه کنند که نه تنها در تکنیک هایی مانند اسکلروتراپی، بلکه در تشخیص و درمان طیف وسیعی از اختلالات وریدی نیز مجرب باشد تا بتواند به شما در انتخاب بهترین برنامه درمانی کمک کند. این روند معمولاً با یک مشاوره شروع می شود که در آن ارائه دهنده مراقبت پاهای شما را معاینه می کند. در این زمان آن ها همچنین یک تاریخچه پزشکی دقیق می گیرند. اگر تورم پا یا سابقه لخته شدن خون (ترومبوز وریدی عمقی یا ترومبوز وریدهای سطحی) داشته باشید، بیماری شما بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.

هنگامی که مشکوک به نارسایی وریدی قابل توجه باشد، اغلب سونوگرافی ورید اندام تحتانی را درخواست می کنند. این به ترسیم رگ های طبیعی و واریسی کمک می کند. هنگامی که فقط رگهای عنکبوتی هستند و دلیل اصلی درمان آنها زیبایی است، اغلب می توان بدون سونوگرافی وریدی مستقیماً به جلسات درمان اسکلروتراپی رفت.

5. درمان مناسب و کامل دریافت کنید

درمان مناسب از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است، اما نیاز به تخمین تعداد کل جلسات درمانی مورد نیاز و اطمینان از درمان وریدهای تغذیه کننده منبع در طول این جلسات دارد. هنگام درمان رگ‌های عنکبوتی، مهم است که با ارائه‌دهنده جلسه‌های لازم را تعیین کنید. اگر فقط یک ناحیه کانونی باشد، ممکن است یک جلسه کافی باشد. اما هنگامی که هر دو پا، بالا و زیر زانو، و جلو، پشت و کنار پاها باشد، برای دستیابی به بهترین نتایج، انجام جلسات زیادی غیر معمول نیست.

همچنین مهم است که ارائه‌دهنده رگ‌های تغذیه‌کننده، معروف به وریدهای مشبک را درمان کند، در غیر این صورت ممکن است رگ‌های عنکبوتی مدت بیشتری طول بکشد تا محو شوند و ممکن است سریع‌تر برگردند. اکثر اسکلروتراپیست های باتجربه در شناسایی و درمان وریدهای شبکه تغذیه کننده خوب هستند و همچنین اطمینان حاصل می کنند که بیمارانشان انتظارات معقولی در مورد تعداد جلسات مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب دارند.

6. انتظارات برای نتایج و عود را درک کنید

درمان وریدهای عنکبوتی با اسکلروتراپی برای نتایج مطلوب به زمان نیاز دارد. اغلب رگ‌ها کمی تیره می‌شوند (نشان می‌دهند)، یا می‌توانند در حین بهبودی ظاهری سرخ‌ رنگ داشته باشند. گاهی اوقات خون منعقد شده در وریدها به دام افتاده است که برای محو شدن سریعتر رنگ باید درمان شود. بسته به بیمار و میزان درمان های مورد نیاز، ممکن است هفته ها یا گاهی ماه ها طول بکشد تا محو شود.

 

منبع: inoviavein.com

آیا برای رسیدگی به رگ های عنکبوتی خود آماده اید؟

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.