نکات مهم برای کاهش خطر ابتلا به واریس

  • خانه
  • -
  • پیشگیری
  • -
  • نکات مهم برای کاهش خطر ابتلا به واریس
نکات مهم برای کاهش خطر ابتلا به واریس

چگونه خطر ابتلا به واریس را کاهش دهیم؟

1- به طور منظم ورزش کنید

یکی از دلایلی که باعث ایجاد واریس می شود گردش خون ضعیف است. ورزش، از جمله فعالیت های کم تاثیر مانند پیاده روی، جریان خون را بهبود می بخشد.

2- مصرف پروتئین خود را افزایش دهید

دیواره سیاهرگ شما از کلاژن، یک پروتئین ساخته شده است. وقتی بدن شما تولید کلاژن کافی را متوقف می کند، رگ های خونی ضعیف می شوند و خاصیت ارتجاعی کمتری پیدا می کنند، که به خون اجازه می دهد تا دیواره های سیاهرگ را جمع کرده و کشیده شود.

4- هنگام استراحت پاهای خود را بالا بیاورید

هنگامی که پاهای خود را بالاتر از سطح قلب قرار می دهید، جریان خون به قلب خود را بهبود می بخشید و از تجمع آن در پایین پاهای خود جلوگیری می کنید.

5- سیگار کشیدن را متوقف کنید

نیکوتین موجود در سیگار باعث انقباض و باریک شدن رگ های خونی می شود و جریان خون به آن ها را کاهش می دهد. با گذشت زمان، رگ‌ها ضعیف می‌شوند و خون شروع به جمع شدن می‌کند و باعث می‌شود رگ‌های شما واریس شوند.

6- وزن سالم خود را حفظ کنید

هرچه وزن بیشتری را تحمل کنید، رگ‌ها برای پمپاژ خون به قلب شما سخت‌تر کار می‌کنند. اگرچه کاهش وزن می‌تواند رگ‌های واریسی پنهان را آشکارتر کند، اما می‌تواند از بدتر شدن سایرین نیز جلوگیری کند.

7- برای مدت طولانی ننشینید 

وریدهای شما حاوی مجموعه ای از دریچه های یک طرفه هستند که خون بدون اکسیژن را در جهت درست (به سمت قلب) جریان می دهند. وقتی این دریچه‌ها ضعیف یا آسیب می‌بینند، خون دیگر به درستی از میان آنها جریان نمی‌یابد، در عوض، پشت آنها جمع می‌شود و رگ شما را متورم می‌کند.

یک سبک زندگی کم تحرک می تواند دریچه های رگ های شما را نیز بی تحرک کند. وقتی دریچه‌ها زمان کمتری را صرف تمرین پمپاژ خود می‌کنند، ضعیف‌تر می‌شوند و عملکرد کمتری دارند و زمینه را برای رگ‌های واریسی فراهم می‌کنند.

8- از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید 

باید از ایستادن طولانی مدت روی پاهای خود اجتناب کنید. ایستادن ممکن است به عنوان یک فعالیت کم تحرک واجد شرایط نباشد، اما اگر بیشتر در حالت ایستاده ایستاده اید، همه چیز برای دریچه های ورید شما یکسان است.

دریچه های موجود در رگ های شما به طور فعال عمل پمپاژ خود را زمانی که شما ایستاده اید انجام نمی دهند. در عین حال، آنها باید کمی بیشتر در برابر گرانش کار کنند تا خون به سمت قلب شما جریان یابد. با انجام حرکات منظم، حرکات کششی و استراحت به آنها کمک کنید.

9- جوراب های فشاری بپوشید

جوراب‌های فشرده‌ که برای کمک به رگ‌های شما در حرکت رو به بالا خون از پاها به قلب طراحی شده‌اند، در صورت داشتن عوامل خطر متعدد، مانند سابقه خانوادگی، سن بالاتر، جنسیت زن، قد بلندتر و حاملگی‌های چند قلو، می‌توانند به کاهش احتمال ابتلا به واریس کمک کنند

منبع :  oneveinclinic.com

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ است | طراحی وب سایت : تیم وب آرکا