چگونه گردش خون در پاها را بهبود ببخشیم؟

  • خانه
  • -
  • پیشگیری
  • -
  • چگونه گردش خون در پاها را بهبود ببخشیم؟
چگونه گردش خون در پاها را بهبود ببخشیم؟

کارهای زیادی برای بهبود گردش خون در پاها می توانید انجام دهید. شما می توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی شروع کنید که تا حد زیادی عوامل خطر گردش خون ضعیف شما را کاهش می دهد. در اینجا چند نکته مفید برای بهبود گردش خون وجود دارد.

پیاده روی

پیاده روی  یک ورزش ساده و کم تاثیر است که می تواند به شما در ایجاد یک سبک زندگی فعال تر و سالم تر کمک کند و ممکن است باعث کاهش وزن شود. پیاده روی با هر سرعتی برای افزایش جریان خون در سراسر بدن مفید است، زیرا بهترین راه برای کاهش فشار خون و افزایش انقباض عضلانی در پاها است. 

همانطور که ماهیچه ها منقبض و شل می شوند، در اطراف وریدهای بزرگ در پاها منقبض می شوند و گردش خون سالم را در نواحی راکدتر جریان ایجاد می کنند.

کشش

انجام حرکات کششی منظم  فواید زیادی برای بدن شما دارد. حرکات کششی با تکنیک مناسب ممکن است به بهبود گردش خون کمک کند، که اکسیژن و مواد مغذی را به اندام‌ها و ماهیچه‌ها می‌رساند که برای عملکرد مناسب، حرکت و انعطاف‌پذیری لازم هستند.

بدن خود را ثابت نگه ندارید

اگر هنگام نشستن تمایل دارید پاهای خود را روی هم قرار دهید، ممکن است به گردش خون در قسمت پایین تنه آسیب وارد کنید. این وضعیت رایج گردش خون را در پاها قطع می کند و رسیدن خون به بافت پای شما را برای سالم نگه داشتن آن دشوارتر می کند. عادت کنید در وضعیتی بنشینید که برای گردش خون بهتر است.

این حالت های نشستن را امتحان کنید که به بهبود گردش خون ورید کمک می کند:

  • بنشینید و پاها را کمی از هم باز کنید و پاهایتان را روی زمین بگذارید. به یاد داشته باشید که هر از گاهی از جای خود بلند شوید تا برای مدت طولانی در این وضعیت نباشید.
  • همچنین می توانید برای کمک به گردش خون پاهای خود را کمی بالا بیاورید. پاهای خود را روی چهارپایه یا عثمانی شش تا دوازده اینچ بالاتر از سطح زمین قرار دهید.
  • هنگام خواب، پاهای خود را روی یک بالش قرار دهید تا جریان خون بهبود یابد. این وضعیت برای ستون فقرات شما نیز مفید است!

جوراب های فشرده بپوشید

جوراب های فشرده می توانند جریان خون شما را بهبود بخشند و تورم و درد را کاهش دهند. اگر شغلی دارید که باید تمام روز را بنشینید یا بایستید، فشرده سازی ضروری است. فشار زیاد روی پاها یا حرکت کم می تواند بر سلامت کلی و گردش خون شما تأثیر منفی بگذارد. 

جوراب‌های فشرده‌ باعث می‌شوند ماهیچه‌های پاهای شما به طور مداوم منقبض و شل شوند و در نتیجه جریان خون را تحریک کنند.

سیگار را ترک کنی

اگر رگ‌های خونی سالم می‌خواهید، پس قطعاً نباید سیگار بکشید. سیگار کشیدن می تواند باعث تورم پا و مچ پا شود و لخته شدن خون برای افراد سیگاری رایج است. اگر سیگار می کشید، قلب شما در بهترین شرایط کار نمی کند و این ممکن است منجر به آسیب دیدن رگ های خونی و رگ های پاهای شما شود.

سطوح استرس خود را مدیریت کنید

استرس می تواند اثرات جانبی منفی بر سلامت روحی و جسمی شما از جمله گردش خون بدن داشته باشد. راه هایی برای کاهش استرس از طریق ورزش، گوش دادن به موسیقی، نفس های عمیق، مدیتیشن یا روان درمانی پیدا کنید.

نتیجه گیری

بهبود گردش خون توسط هر متخصص پزشکی توصیه می شود، و دلیل خوبی هم دارد. جریان خون سالم به ماهیچه‌ها و بدن شما کمک می‌کند تا سریع‌تر بهبود پیدا کنند، به حرکت و عملکرد مؤثرتر اجازه می‌دهد و احتمال بیماری یا آسیب را کاهش می‌دهد. 

هنگامی که گردش خون در پاها مختل شود، می تواند منجر به واریس، درد پا، تورم و موارد دیگر شود. خوشبختانه راه هایی برای بهبود آن وجود دارد.

منابع : usaveinclinics.com

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.