سیگار کشیدن و بیماری واریس: اثرات آن چیست؟

 • خانه
 • -
 • زندگی سالم
 • -
 • سیگار کشیدن و بیماری واریس: اثرات آن چیست؟
سیگار کشیدن و بیماری واریس: اثرات آن چیست؟

سیگار کشیدن یک عادت ناسالم است که بر قلب، ریه ها، مغز و هر عضوی در بدن تاثیر می گذارد. اگر این اثرات به اندازه کافی بد نباشند، ارتباط قوی بین سیگار کشیدن و بیماری سیاهرگی نیز وجود دارد.

بیماری ورید ، که به عنوان نارسایی وریدی نیز شناخته می شود، علت زمینه ای رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی است . هنگامی که رگ ها تحت فشار قرار می گیرند، مانند سیگار کشیدن، ایجاد می شود و شروع به عملکرد نادرست می کنند. هنگامی که وریدها نمی توانند خون را به طور موثر به قلب شما منتقل کنند، خون اغلب در پاها، مچ پاها و پاها جمع می شود.

دودی که از سیگار یا هر محصول تنباکو دیگری استنشاق می‌کنید حاوی مواد شیمیایی مضر است. نیکوتین و مونوکسید کربن مستقیماً بر قلب شما تأثیر می گذارد و باعث می شود خون برای پمپاژ خون سخت تر عمل کند. بار اضافی به این معنی است که برای انجام کار خود به اکسیژن بیشتری نیاز دارد، اما مونوکسید کربن باعث کاهش میزان اکسیژن در خون شما می شود.

اما این مواد شیمیایی نه تنها بر قلب شما تأثیر می‌گذارند، بلکه به دیواره‌های شریان‌ها و سیاهرگ‌های شما آسیب می‌رسانند و محیط مناسبی برای چسبیدن پلاک‌ها و رسوبات چربی به دیواره‌ها و تنگ کردن مجراها ایجاد می‌کنند، قلب شما با یک مانع دیگر روبرو است و برای عبور خون باید با شدت بیشتری پمپاژ کند.

سیگار همچنین میزان لیپیدهای با چگالی کم (کلسترول بد) را افزایش می دهد و مقدار لیپیدهای با چگالی بالا (کلسترول خوب) را در خون شما کاهش می دهد. این تغییر ویسکوزیته خون شما را تغییر می‌دهد و آن را غلیظ ‌تر می کند.

“سیگار کشیدن و بیماری ورید” اغلب مرتبط هستند. در واقع، سیگار یک عامل خطر اصلی برای ایجاد بیماری سیاهرگی است. این به این دلیل است که سیگار کشیدن باعث انقباض عروق خونی می شود که می تواند بر توانایی بدن شما برای گردش خون تأثیر بگذارد.

به دلیل گردش خون ضعیف است که بسیاری از سیگاری‌ها سردی دست‌ و پاهای خود را تجربه می‌کنند، اما سیستم گردش خون شما بیش از گرم نگه داشتن اندام‌ها مسئول است. در حالی که شریان‌ها خون اکسیژن‌دار را در سراسر بدن حمل می‌کنند، سیاهرگ‌های شما مسئول حمل خون به قلب برای اکسیژن‌رسانی مجدد هستند.

علائم رایج گردش خون ضعیف عبارتند از:

 • سردی پاها یا پاها
 • تورم پاها، مچ پاها یا پاها
 • گرفتگی عضلات
 • بی حسی
 • تغییرات در رنگ پوست
 • زخم ساق پا – یک زخم طولانی مدت که بهبود آن بیش از ۲ هفته طول می کشد
 • رگهای واریسی

اگر هر یک از علائم بالا را تجربه کردید، توصیه می کنیم به دنبال ارزیابی بیماری واریس باشید،  به خصوص اگر سیگار می کشید.

در حالی که سیگار کشیدن لزوما باعث واریس نمی شود، اما اگر سیگار می کشید، احتمال ابتلا به واریس بیشتر است. وریدهای واریسی همچنین خطر ابتلا به بیماری به نام ترومبوز ورید عمقی را افزایش می دهد که می تواند منجر به ایجاد لخته های خونی تهدید کننده ای شود.

عوارض دود سیگار

عوارض وریدهای آسیب دیده در اثر دود

در حالت ایده‌آل قلب شما، خون غنی از اکسیژن را پمپاژ می‌کند و شریان‌ها آن را به سراسر بدن می‌رسانندوریدهای شما خون خالی از اکسیژن را به ریه ها و قلب شما برمی گرداند تا یک منبع تازه از اکسیژن را دریافت کند و این فرآیند را از نو شروع کند. اما اگر رگ‌های شما در اثر دود آسیب دیده باشد، مستعد ابتلا به بیماری‌ها و شرایط مختلف سیاهرگی هستید ، مانند

رگهای واریسی

خونی که از پاهای شما به سمت قلب شما حرکت می کند باید در برابر جاذبه عمل کند و رگ های سالم برای این سفر بسیار مهم هستند. اگر سیگار دیواره رگ‌های شما را ضعیف کرده و به دریچه‌های یک طرفه داخل آن‌ها آسیب رسانده باشد، ممکن است خون شروع به جمع شدن کند.

خون انباشته شده باعث می‌شود رگ‌ها از طریق پوست خود را نشان دهند و گاهی اوقات حتی بیرون بزنند، که در این حالت موجب بیماری واریس می شود. اگرچه معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست، اما این سیاهرگ‌های قابل مشاهده می‌توانند ناخوشایند و حساس باشند

ترومبوز ورید عمقی

مانند وریدهای واریسی، ترومبوز ورید عمقی زمانی ایجاد می‌شود که دیواره‌های سیاهرگ آسیب دیده باشند، اما این سیاهرگ‌ها از طریق سطح پوست قابل مشاهده نیستندآنها در قسمت داخلی پاهای شما عمیق تر هستند و خطر جدی لخته شدن خون را به همراه دارند.

اگر یک لخته خون تکه تکه شود و به ریه شما برود – رویدادی به نام آمبولی ریه – می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

نارسایی مزمن وریدی

وریدهای آسیب دیده در اثر دود منجر به نارسایی مزمن وریدی می شود، اصطلاحی که وضعیت جریان خون ضعیف مداوم را توصیف می کند

می تواند باعث تورم پاهای شما، گرفتگی و ایجاد زخم های پوستی شودممکن است در لمس پاهای شما سنگین، دردناک و گرم شوندعلائم رایج نیز شامل پوست کشیده و تغییر رنگ است

آترواسکلروز

از آنجایی که سیگار باعث افزایش سطح کلسترول و تری گلیسیرید شما می شود، این کلسترول ها می توانند در شریان های شما تجمع پیدا کنند و باعث سخت شدن و باریک شدن آنها شوند

تنگی شریان کاروتید

اگر آترواسکلروز در شریان خونرسانی به مغز اتفاق بیفتد، به آن تنگی شریان کاروتید می گویند و ممکن است منجر به سکته شود

آنوریسم آئورت

رگ دیگری که در صورت آسیب دیدن در اثر سیگار کشیدن می‌تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند، شریان آئورت شماستاین بزرگترین رگ بدن شماستاز قلب شما به سمت شکم شما حرکت می کند و در طول مسیر برای تامین سایر اعضای بدن منشعب می شود

اگر این شریان آسیب ببیند و بیرون بزند، ممکن است منجر به خونریزی داخلی و پارگی شدید و تهدید کننده زندگی شود.

فواید ترک سیگار و استعمال دخانیات در بیماری ورید

خبر خوب این است که ترک سیگار، استعمال دخانیات و سایر اشکال مصرف تنباکو می تواند به سرعت سلامت رگ های شما را بهبود بخشد. ممکن است تعجب کنید که بدانید بدن تنها یک ساعت پس از کشیدن آخرین سیگار خود شروع به بهبودی می کند. ضربان قلب همراه با فشار خون به سرعت کاهش می یابد.

کمی بعد، گردش خون بدن نیز شروع به بهبود می کند. این می تواند خطر ابتلا به بیماری سیاهرگی را کاهش دهد، علائم دردناک یا ناراحت کننده را کاهش دهد و در نهایت کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

نتیجه گیری

به خاطر داشته باشید که روی آوردن به سیگار راه حل خوبی نیست. سیگار کشیدن، استعمال دخانیات نیز می تواند بر سلامت قلب، ریه ها و رگ های شما تأثیر بگذارد. نیکوتین، یک ماده سمی خطرناک و اعتیاد آور است و در میان اثرات دیگر آن، نیکوتین، فشار خون را افزایش می‌دهد که یک عامل خطر اصلی برای بیماری واریس پا است.

منابع

www.rocklandthoracicandvascular.com

www.veinhealthclinics.com

www.usaveinclinics.com

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از علائم واریس رنج می برید، در اسرع وقت به کلینیک درمان واریس دکتر استوان مراجعه کنید.

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.