چگونه آب و هوای سرد بر واریس تأثیر می گذارد؟

 • خانه
 • -
 • زندگی سالم
 • -
 • چگونه آب و هوای سرد بر واریس تأثیر می گذارد؟
چگونه آب و هوای سرد بر واریس تأثیر می گذارد؟

تاثیر سرما و گرما بر واریس

رگهای واریسی زمانی ایجاد می شوند که دریچه های ورید ریز کار نمی کنند. از آنجایی که آنها جریان خون به عقب را متوقف می کنند، ناتوانی آنها در بستن صحیح به این معنی است که خون به جای حرکت به سمت قلب، در اندام های شما تجمع می یابد. و در نتیجه رگ های شما برآمده و واریس می شوند. 

هنگامی که سیاهرگ ها به دلیل گرما گشاد می شود، خون بیشتری جمع می شود که اغلب منجر به بدتر شدن علائم واریس می شود. اما هنگامی که آنها منقبض می شوند، دیواره ها سفت می شوند و دریچه ها را به جایی نزدیک می کند که تقریباً می توانند به طور عادی کار کنند.

آب و هوای سرد چه تاثیر دیگری بر واریس دارد؟

اما در حالی که تأثیر هوای سرد بر واریس می تواند مثبت باشد، قطعا چند جنبه منفی نیز دارد. 

 • اولاً، جریان خون منقبض به معنای گردش خون ضعییف تر است. وریدهای واریسی در حال رساندن اکسیژن و مواد مغذی حیاتی به بافت‌ها را دشوار می‌کند، بنابراین جریان خون آهسته‌تر موضوع را پیچیده‌تر می‌کند. 
 • دوم، هوای سرد باعث خشک شدن پوست می شود، به این معنی که می تواند خارش و پوسته پوسته شدن مرتبط با اگزمای واریسی را بدتر کند. 
 • سوم، وقتی هوا سرد است، خون شما باید سریعتر در قلب و اندام‌ها بچرخد تا شما را گرم نگه دارد و فشار روی رگ‌هایتان را افزایش دهد. در حالی که این افزایش کاملا طبیعی است، اما می تواند برای وریدهای واریسی آسیب دیده مضر باشد. 
 • در نهایت، ما تمایل داریم در زمستان فعالیت کمتری داشته باشیم. برخلاف شریان‌ها، سیاهرگ‌های شما برای پمپاژ خون به حرکت ماهیچه‌های شما متکی هستند. ورزش‌های ملایم مانند پیاده‌روی، یوگا و شنا به تقویت ماهیچه‌هایی که از عملکرد سیاهرگ‌ها پشتیبانی می‌کنند و گردش خون را تقویت می‌کنند، کمک می‌کنند. انجام کمتر این فعالیت ها و بیشتر نشستن و دراز کشیدن به این معنی است که خون شما در معرض خطر تجمع بیشتری قرار دارد.
مراقبت از واریس در زمستان

مراقبت از واریس در زمستان

در حالی که وریدهای واریسی شما ممکن است در سرما احساس بهتری داشته باشند، همچنان باید برخی اقدامات احتیاطی را برای محافظت از سیستم عروقی و پوست خود انجام دهید. 

 • فعالیت بدنی انجام دهید: 30 دقیقه پیاده روی هر روز برای شادی رگ های شما کافی است. وقتی شرایط جوی بد است، به جای آن 30 دقیقه یوگا یا تمرینات تقویتی ملایم انجام دهید. حرکات یوگا مانند Legs Up the Wall و ورزش هایی مانند بالا بردن ساق پا همگی گزینه های خوبی برای حمایت از عملکرد رگ های شما هستند. 
 • مرطوب نگهداشتن پوست: اگر پوست اطراف رگ های شما در سرما پوسته پوسته می شود و یا خارش دارد، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. همچنین می توانید کرم های فرموله شده برای اگزمای واریسی را امتحان کنید. 
 • خود را گرم نگه دارید: در حالت ایده آل، رگ های شما نباید برای گرم نگه داشتن شما تلاش کنند، پس بهتر است از استفاده طولانی مدت حمام بسیار گرم خودداری کنید. اما باید خانه خود را در دمای 18 درجه سانتیگراد یا بالاتر نگه دارید و هنگام بیرون رفتن از خانه لباس گرم بپوشید.
 • جوراب فشاری بپوشید: جوراب های واریسی برای رگ های واریسی لایه ای از گرما را فراهم می کند. آنها همچنین یکی از بهترین راه ها برای تسکین علائم واریس هستند. این لباس‌ها از بافتنی طبی برای فشرده‌سازی تدریجی ماهیچه‌ها استفاده می‌کنند و به آن‌ها کمک می‌کند تا رگ‌های برآمده را به شکل سالم‌تری منقبض کنند و حتی زمانی که شما غیرفعال هستید، خون را به قلب پمپاژ کنند.
 • برای مدت طولانی ثابت نمانید: در حالی که بسیار وسوسه‌انگیز است که ساعت‌ها روی کاناپه بنشینید، اما رگ‌ها و ماهیچه‌های شما برای انتقال خون بسیار سخت‌تر تلاش می کنند. بنابراین، سعی کنید هر 30 دقیقه بلند شوید و حرکت کنید.  

سخن آخر

در حالی که تأثیر هوای سرد بر واریس می تواند مثبت باشد، علائم می تواند دوباره در تابستان بدتر شود. بنابراین اگر احساس خارش، تورم، درد و خستگی دارید، بهتر است با کلینیک درمان واریس دکتر استوان مشورت کنید. 

ناگفته نماند که زمستان بهترین زمان برای درمان واریس است . هوای سرد پوشیدن لباس های فشرده را بعد از عمل آسان تر می کند، عوارض جانبی درمان مانند درد و تورم را تسکین می دهد و پاهای شما را برای تابستان آماده می کند. 

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.