ارتباط بین استرس و واریس

  • خانه
  • -
  • علل و عوامل خطر
  • -
  • ارتباط بین استرس و واریس
ارتباط بین استرس و واریس

اضطراب و تنش می تواند در ذهن و بدن شما ویرانی ایجاد کند. اگر استرس درمان نشود، می تواند به سرعت یک فرد سالم را به فردی تبدیل کند که از مشکلات روحی، جسمی و روحی رنج می برد. یکی از این مسائل فیزیکی حیاتی می تواند خود را به شکل واریس نشان دهد.

استرس به خودی خود باعث ایجاد رگ های واریسی نمی شود، اما عادت هایی را ترویج می کند که علائم رگ شما را بدتر می کند. در ادامه با ما باشید تا درمورد ارتباط بین استرس و واریس بیشتر بدانید.

استرس می تواند به واریس کمک کند:

  • افزایش فشار خون : هنگامی که استرس دارید، بدن شما هورمون هایی ترشح می کند که فشار خون شما را افزایش می دهد، این مورد می تواند رگ های شما را تحت فشار قرار دهد و احتمال برآمدگی و واریس شدن آنها را افزایش دهد.
  • افزایش وزن: استرس می تواند منجر به عادات غذایی ناسالم شود و به افزایش وزن کمک کند. اضافه وزن به رگ های شما فشار بیشتری وارد می کند و رگ های واریسی را بدتر می کند.
  • ورزش را کاهش می دهد:  وقتی استرس دارید، ممکن است کمتر ورزش کنید. ورزش برای سالم نگه داشتن رگ های شما مهم است، بنابراین کاهش ورزش می تواند به واریس کمک کند.
  • خواب بد: استرس همچنین می تواند منجر به خواب ضعیف شود. وقتی به اندازه کافی نمی خوابید، بدن شما هورمون استرس کورتیزول بیشتری تولید می کند. کورتیزول می تواند به رگ های شما آسیب برساند و احتمال واریس شدن آنها را افزایش دهد.

علاوه بر این عوامل، استرس می تواند رگ های واریسی را آشکارتر و پیشرفته تر کند. اگر وریدهای واریسی دارید، استرس می‌تواند باعث ایجاد احساس سنگین‌تر، دردناک‌تر و ناخوشایندتر شود.

اگر نگران واریس هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما در مدیریت استرس کمک کنند و درمان هایی را برای رگ های واریسی توصیه کنند.

آیا استرس می تواند باعث مشکلات گردش خون شود؟

یکی از بزرگترین مشکلاتی که با استرس و سلامت رگ ها مواجه خواهید شد، گردش خون است. استرس باعث افزایش فشار خون می شود و در نتیجه فشار روی رگ های شما افزایش می یابد، و اگر استرس شما کوتاه مدت نیست بلکه ادامه دارد، پس به رگ های خود فرصتی برای کاهش استرس نمی دهید.

فشار فقط باعث ایجاد استرس بیشتر در شما می شود. متوجه می‌شوید که رگ‌های شما بیشتر و بیشتر در تلاش هستند تا خون را به درستی به سمت قلب پمپ کنند، و خود را به شکل تجمع خون، معروف به وریدهای واریسی، نشان می‌دهد.

با ادامه انسداد جریان خون، پاها متورم می شوند و باعث می‌شود درد زیادی را تحمل کنید.

هورمون های استرس

یکی از هورمون های استرس که همه ما در بدن خود حمل می کنیم کورتیزول نام دارد. هدف این هورمون افزایش سطح قند خون است تا به شما کمک کند انرژی بیشتری برای مقابله با موقعیت های استرس زا داشته باشید.

اگرچه کورتیزول در مورد مسائل استرس کوتاه‌مدت و کوچک‌تر می‌تواند مفید باشد، اما وقتی زندگی شما به‌طور منظم آنقدر استرس‌زا باشد که سطح کورتیزول شما فرصتی نداشته باشد، واقعاً بد است. رها کردن هنگامی که کورتیزول در حال انجام وظیفه است، به بدن شما سیگنال می دهد که سطح انرژی شما کاهش یافته است و باید با غذا سوخت گیری کنید.

شما باید انرژی را که سوزانده اید جایگزین کنید. با این حال، اگر استرس شما ادامه داشته باشد، سطح کورتیزول شما بالا می ماند و بدن شما دائما به شما می گوید که به غذا نیاز دارد. این همان چیزی است که باعث افزایش وزن می شود. اضافه وزن یکی از عوامل اصلی ایجاد واریس است .

افزایش وزن بر سلامت رگ ها تأثیر می گذارد

فشاری که وزن اضافی به رگ های شما وارد می کند مشکل ساز است. وریدهای آسیب دیده تحت فشار اضافی حتی بیشتر ضعیف می شوند و اغلب به شکل رگ های واریسی به خود می گیرند. اگر افزایش وزن شما آنقدر شدید است که چاق می شوید، مجموعه جدیدی از مشکلات را ایجاد می کند.

با وجود تمام چربی اضافی در پاهای افراد چاق، درمان های لیزری که معمولاً یک روش ساده برای افراد معمولی هستند، برای افرادی که چاق هستند بسیار دشوار می شوند.

نکاتی برای کاهش استرس در زندگی

اجازه ندهید کار زندگی شما را ببرد

اگرچه شغل شما مهم است، اما نیازی نیست که تمام زندگی شما را اداره کند. بسیاری از افراد با استرس ناشی از کار دست و پنجه نرم می کنند و کنترل آن را به بخش بسیار مهمی از زندگی آنها تبدیل می کند. یکی از راه هایی که می توانید این کار را انجام دهید این است که تا حد امکان کار خود را در محل کار خود رها کنید. آن را با خود به خانه نبرید. مهم است که از زمان خود در خانه برای استراحت و آرامش استفاده کنید.

روزانه ورزش کنید

شما نیازی به گذراندن 2 ساعت در باشگاه یا تمرین برای ماراتن ندارید، اما یافتن راهی برای گنجاندن حداقل 30 دقیقه ورزش در زندگی روزانه شما به طور گسترده ای استرس شما و در نتیجه سلامت رگ های شما را بهبود می بخشد.

انتخاب غذایی بهتری داشته باشید

وقتی استرس دارید، به راحتی می توانید به سراغ غذاهای ناسالم بروید. اما خوردن وعده های غذایی سالم می تواند به مدیریت استرس و بهبود سلامت کلی شما کمک کند.

وعده غذایی خوب، بدان معنا نیست که شما باید هر وعده غذایی را از ابتدا بپزید، می توانید وعده های غذایی ساده ای تهیه کنید که در شب های شلوغ به راحتی دوباره گرم شوند.

چرا درمان ممکن است بهتر از تغییر سبک زندگی باشد؟

تغییر سبک زندگی می تواند به بهبود ظاهر رگ های واریسی و کاهش خطر عوارض کمک کند. با این حال، آنها همیشه در درمان واریس موثر نیستند. در برخی موارد، وریدهای واریسی ممکن است حتی با تغییر سبک زندگی پیشرفت کنند. 

از طرف دیگر درمان واریس می تواند در کاهش ظاهر واریس و پیشگیری از عوارض موثرتر باشد. بسیاری از گزینه‌های درمانی در کلینیک دکتر استوان در دسترس هستند و متخصصان رگ ما می‌توانند به شما در انتخاب روش مناسب کمک کنند. 

منبع: usaveinclinics.com

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.