اگزمای واریسی

  • خانه
  • -
  • علائم
  • -
  • اگزمای واریسی
اگزمای واریسی

چه کسانی به اگزمای واریسی مبتلا می شوند؟

اگزمای واریسی تقریباً 70 درصد از افراد بالای 70 سال را مبتلا می‌کند. اگزمای واریسی، اگر افراد مستعد ژنتیکی برای واریس باشند، می‌تواند در افراد جوان‌تر نیز رخ دهد. اگر فشار خون بالا یا وریدهای واریسی داشته باشید یا ترومبوز ورید عمقی، فلبیت (التهاب دیواره سیاهرگ) یا سلولیت (عفونت در ورید) داشته باشید، به احتمال زیاد به این نوع اگزما مبتلا خواهید شد. سایر عوامل موثر عبارتند از:

  • اضافه وزن
  • بی حرکتی
  • تورم ناشی از ایستادن طولانی مدت
  • هوای گرم

جراحت یا نیش بد حشره نیز می تواند یکی از عوامل موثر باشد. “درماتیت استاز” در زنان شایع‌تر از مردان است زیرا هورمون‌های زنانه و بارداری، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.

علت اگزمای واریسی چیست؟

در تمام گروه های سنی جریان خون در سیاهرگ ها کندتر و با فشار کمتری نسبت به شریان ها است. برای کمک به جریان خون در یک جهت و جلوگیری از جریان برگشتی، دریچه هایی در امتداد وریدها در فواصل منظم وجود دارد. از آنجایی که وریدهای پایین ساق دورتر از قلب هستند، این ناحیه از بدن به ویژه در برابر گردش خون ضعیف آسیب پذیر است.

اگر در یک پرواز طولانی آرام بنشینیم، بسیاری از ما متوجه تورم پاهایمان شده ایم که به دلیل عدم تحرک در هواپیما و افزایش فشار در وریدها است، زیرا خون به آرامی به سمت پاهای ما به سمت قلب حرکت می کند. افزایش فشار خون در سیاهرگ‌ها باعث می‌شود مایع از آن‌ها به بافت‌های اطراف خارج شود که منجر به متورم شدن پاها می‌شود. هنگامی که پیاده می شویم و شروع به راه رفتن می کنیم، یا پاها را در طول شب در رختخواب بالا می آوریم، تورم از بین می رود.

در وریدهای طبیعی، دریچه‌ها اجازه می‌دهند خون به سمت بالا جریان یابد. ماهیچه های ساق پا هنگام راه رفتن منقبض می شوند و خون را از پاها به سمت قلب پمپاژ می کنند. خون در دو جهت جریان می یابد و در حوضچه ها جریان می یابد و باعث افزایش فشار و گاهی برآمدگی در رگ ها (رگ های واریسی) می شود.

 با گذشت زمان فشار می تواند منجر به تورم پا، به ویژه در مچ پا شود، و مایع ممکن است به بافت اطراف نشت کند و باعث ایجاد تغییر رنگ و التهاب شود که منجر به اگزمای واریسی می شود. پوست ممکن است ضخیم تر و تیره تر شود (لیپودرماتواسکلروز) و خطر ایجاد زخم وجود دارد. عملکرد غیر طبیعی ورید مانند این موارد، به عنوان “نارسایی وریدی” شناخته می شود.

اگزمای واریسی به صورت پوست خشک و پوسته پوسته و تغییر رنگ در پوست ظاهر می شود وهمچنین ممکن است باعث خارش در نواحی اگزما شود. هنگامی که اگزما برطرف می شود، اگر پوست بیش از حد خشک شود، ممکن است ترک بخورد. 

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.