تغییر رنگ مچ پا

 • خانه
 • -
 • درمان
 • -
 • تغییر رنگ مچ پا
تغییر رنگ مچ پا

تغییر رنگ مچ پا یا درماتیت استاز

درماتیت استاز یک بیماری شایع پوستی التهابی است که در اندام تحتانی ایجاد می شود، معمولاً اولین عواقب پوستی نارسایی مزمن وریدی همراه با فشار خون وریدی است و ممکن است برای شرایطی  مانند زخم وریدی پا و لیپودرماتواسکلروز مشکل سازتر باشد.

تشخیص دقیق بسیار مهم است، زیرا بسیاری از بیمارانی که برای درمان سلولیت بستری می شوند در واقع دچار درماتیت استاز و لیپودرماتواسکلروز هستند.

درماتیت استازی معمولاً بیماران میانسال و مسن را تحت تأثیر قرار می دهد و به ندرت قبل از دهه پنجم زندگی رخ می دهد. 

شایع ترین درگیری درماتیت استاز، ایجاد تغییر رنگ مچ پا یا تغییر رنگ پوست قهوه ای در قسمت داخلی مچ پا و ساق پا است. این تغییرات با گذشت زمان بدتر می‌شوند و در نهایت منجر به ایجاد زخم‌های باز با بهبود ضعیف می‌شوند که به آن زخم استاز وریدی می‌گویند .ایجاد این تغییرات معمولاً سال‌ها طول می‌کشد و ممکن است با کرم‌ها و مرهم‌ها درمان شوند که مشکل را حل نمی‌کنند.

علت تغییر رنگ مچ پا

درماتیت استازی به عنوان یک نتیجه مستقیم از نارسایی وریدی رخ می دهد. اختلال در عملکرد سیستم دریچه ای یک طرفه در شبکه وریدی عمقی پاها منجر به جریان برگشتی خون از سیستم وریدی عمقی به سیستم وریدی سطحی و همراه با فشار خون وریدی می شود. از دست دادن عملکرد دریچه می تواند ناشی از کاهش مربوط به سن در صلاحیت دریچه باشد.

از طرف دیگر، رویدادهای خاص، مانند ترومبوز وریدی عمقی، جراحی (به عنوان مثال، برداشتن ورید، آرتروپلاستی کامل زانو، برداشت ورید صافن برای بای پس کرونر)، یا آسیب تروماتیک، می‌تواند به شدت به عملکرد سیستم وریدی اندام تحتانی آسیب برساند.

بیماری ورید باعث تغییر رنگ مچ پا می شود

بیماری ورید به عنوان دلیل اصلی تغییر رنگ مچ پا شناخته شده است. این بیماری که به عنوان نارسایی وریدی شناخته می شود، در اثر رگ های آسیب دیده یا شکسته در پاها ایجاد می شود که از جریان خون کافی جلوگیری می کند و باعث ایجاد فشار می شود.

detection ankle discoloration

تشخیص تغییر رنگ مچ پا

برای شناسایی منشا تغییر رنگ مچ پا، یکی از پزشکان متخصص رگ ما از معاینه فیزیکی عمیق و همچنین فناوری پیشرفته اولتراسوند استفاده می کند. این اسکن پیشرفته به شما اجازه می دهد تا بینش عمیق تری در مورد جریان خون و تغییرات عروق در پاها و مچ پا داشته باشید و قابلیت های تشخیصی بیشتری را برای ارزیابی بهتر هر گونه مداخله پزشکی که ممکن است ضروری باشد ارائه می دهد.

ما به دقت اندام های تحتانی شما را ارزیابی می کنیم و به دنبال هر گونه شواهدی مبنی بر تغییر رنگ پوست، پف، تفاوت دما یا ناراحتی می گردیم تا بینش بیشتری به دست آوریم و بهترین روش درمانی برای بیماری ورید زمینه ای را تعیین کنیم.

علائمی که ممکن است همراه با تغییر رنگ مچ پا باشد

 • فشار خون بالا
 • فشار خون وریدی
 • پوست ضخیم شده
 • لیپودرماتواسکلروز
 • افزایش مایعات
 • رنگدانه تیره
 • آهن اضافی
 • تغییرات پوستی
 • جمع کردن خون
 • مویرگ های شکسته

درمان تغییر رنگ مچ پا و ساق پا

بر اساس نتایج معاینه و تشخیص شما، ما بهترین راه و گزینه های درمانی را برای تغییر رنگ مچ پا پیشنهاد می کنیم.

درمان فشرده سازی

درمان فشرده سازی با فشردن پاهای خود با جوراب های فشاری عمل می کند. این جوراب ها خون را تشویق می کند تا به جای تجمع در اندام تحتانی و ایجاد آسیب، از کنار دریچه های معیوب عبور کند و به قلب شما برگردد. افزایش فشار جوراب‌ها به کاهش التهاب و تورم در ناحیه کمک می‌کند. علاوه بر این، می تواند به تسکین درد ناشی از گردش خون ضعیف یا شرایط مزمن مانند دیابت کمک کند.

جوراب‌های فشاری در اندازه‌ها و سطوح فشاری متفاوت هستند، بنابراین قبل از خرید باید با پزشک مشورت کنید. همچنین مهم است که تمام دستورالعمل‌ها را برای پوشیدن صحیح آنها دنبال کنید. در غیر این صورت، درمان فشرده سازی به اندازه ای که می تواند موثر باشد، نخواهد بود.

درمان تغییر رنگ مچ پا به صورت فشرده سازی علاوه بر بهبود تغییر رنگ مچ پا، چندین مزیت دیگر در ارتباط با فشرده سازی وجود دارد. به عنوان مثال، می تواند خستگی را کاهش دهد و به جلوگیری از ایجاد زخم های وریدی (همچنین به عنوان زخم استاز وریدی) روی پوست شما به دلیل گردش خون ضعیف کمک کند. فشرده سازی همچنین می تواند با بهبود گردش خون و کاهش تورم در پاها به کسانی که از واریس رنج می برند کمک کند. در نهایت، جوراب‌های فشاری می‌توانند برای کسانی که درد ناشی از بیماری‌های مزمن مانند دیابت یا آرتریت را تجربه می‌کنند، با حمایت بیشتر و جلوگیری از زوال بیشتر مفاصل یا بافت‌هایشان، تسکین دهند.

به طور منظم تمرین کن

ورزش منظم نه تنها قلب شما را تقویت می کند بلکه به بهبود گردش خون در سراسر بدن شما نیز کمک می کند. ورزش، خون غنی از اکسیژن را به عضلات و اندام های شما پمپاژ می کند که به حفظ سلامت رگ های خونی کمک می کند و خطر نارسایی وریدی را کاهش می دهد. توصیه می شود حداقل 150 دقیقه ورزش متوسط یا 75 دقیقه ورزش شدید در هفته برای بزرگسالان داشته باشید. ورزش های متوسط شامل پیاده روی سریع، شنا یا دوچرخه سواری است در حالی که ورزش های شدید شامل دویدن است.

غذاهای سالم بخورید

خوردن غذاهای سالم یکی از بهترین راه ها برای حفظ عملکرد بهینه بدن است. تنظیم یک رژیم غذایی سالم برای واریس که حاوی مقدار زیادی میوه‌های تازه، سبزیجات، پروتئین‌های بدون چربی و غلات کامل کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تمام مواد مغذی ضروری برای گردش خون مناسب را دریافت می‌کنید. این غذاهای غنی از مواد مغذی همچنین دارای فیبر بالایی هستند که به کاهش سطح کلسترول در بدن کمک می کند و سلامت کلی قلب و عروق را بهبود می بخشد. اجتناب از غذاهای فرآوری شده نیز مهم است زیرا اغلب حاوی قند اضافه شده، سدیم و چربی های ناسالم هستند که در صورت مصرف بیش از حد می تواند منجر به گردش خون ضعیف شود.

هیدراته بمانید

هیدراته ماندن راه دیگری برای بهبود گردش خون طبیعی است. آب به دفع سموم از بدن و همچنین رقیق شدن موادی مانند کلسترول کمک می کند که می تواند شریان ها را مسدود کند و جریان طبیعی خون را در بدن مختل کند. توصیه می شود روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید تا در طول روز به خوبی هیدراته بمانید. اگر آب ساده را دوست ندارید، سعی کنید برش های میوه تازه یا سبزی هایی مانند برگ نعناع را برای طعم دادن به آن اضافه کنید.

نتیجه گیری

تغییر رنگ مچ پا نه تنها ظاهری ناخوشایند دارد، بلکه می تواند اعتماد به نفس و عزت نفس شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. شما می توانید از شر لکه های اطراف پاهای خود خلاص شوید و با کمک گرفتن از مشاوره پزشکی از یک پزشک متخصص رگ، درد و ناراحتی را درمان کنید. در کلینیک درمان دکتر استوان دلایل تغییر رنگ مچ پا و گزینه‌های درمانی را توضیح می‌دهند تا به شما در مدیریت بهتر وضعیت و لذت بردن از یک زندگی سالم کمک کند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از تغییر رنگ مچ پا رنج می برید، در اسرع وقت به دکتر استوان مراجعه کنید.

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.