عمل جراحی واریس پا

 • خانه
 • -
 • درمان
 • -
 • عمل جراحی واریس پا
عمل جراحی واریس پا

 عمل واریس زمانی انجام می شود که خون در ورید جمع می شود و به نارسایی وریدی یا واریس تبدیل می شود که بیمار در این شرایط از علائم نارسایی وریدی بسیار رنج می برد. این علائم شامل تورم ساق پا، تغییرات رنگ پوست پا، زخم شدن پا و درد است. برداشتن ورید واریسی به بهبود این علائم کمک می کند. عمل جراحی واریس پا یا برداشتن رگ واریسی به ندرت انجام می شود، اما در شرایط خاص از این روش برای درمان ترومبوز ورید سطحی یا فلبیت استفاده می شود.

انتخاب درمان جراحی واریس به شرایط بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد.

عمل واریس پا چگونه است؟

ابتدا شما یک آرام بخش و بی حسی منطقه ای دریافت خواهید کرد و یا ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود.

“عمل جراحی واریس پا” تقریباً دو تا سه ساعت طول خواهد کشید. جراح عروق دو برش کوچک یکی در ناحیه کشاله ران (بالای ورید آسیب دیده) و دیگری در ساق پا (پایین ورید) ایجاد می کند.

جراح بالای ورید را می بندد تا جریان خون را متوقف کند. یک دستگاه نازک و انعطاف پذیر داخل ورید واریسی عبور داده می شود که جراح از دستگاه برای بیرون کشیدن ورید استفاده می کند.

پس از عملیات برداشت ورید واریسی، جراح برش‌ های ایجاد شده را بخیه می‌زند و روی آنها را پانسمان می‌ کند. اگر وریدهای واریسی دیگری هم داشته باشید، جراح ممکن است برای برداشتن این رگ‌ ها بر روی پای شما برش‌ های اضافی ایجاد کند که این روش فلبکتومی یا میکروفلبکتومی نامیده می شود و می تواند همزمان با جراحی برداشت ورید انجام شود.  

پس از اتمام جراحی، پزشک گاز استریل و یک پوشش فشاری ACE را روی ناحیه درمان شده قرار می دهد. شما را برای استراحت و بیدار شدن از بیهوشی به اتاق ریکاوری می برند. اما قبل از اینکه یکی از اعضای خانواده یا دوستتان شما را به خانه ببرد، یک الی دو ساعت در اتاق ریکاوری خواهید ماند. پرستار جوراب واریس بعد از عمل جراحی را به شما می دهد تا وقتی که اگر تصمیم به جدا کردن پانسمان داشتید از آن ها استفاده کنید.

چگونه برای عمل جراحی واریس آماده شویم؟

قبل از عمل واریس پا پزشک ممکن است آزمایش هایی را انجام دهد تا از ایمن بودن روند عمل اطمینان حاصل کند. تیم درمانی ما در مطب دکتر استوان به شما دستورالعمل هایی را برای آماده شدن برای این روش درمان واریس پا به شما ارائه می دهد.

“عمل جراحی واریس” یک جراحی کم خطر و جزئی محسوب می شود. اکثر افراد بلافاصله پس از جراحی واریس می توانند مرخص شوند و یا به خانه بروند. در این نوع درمان شما تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت یعنی در طول زمان عمل بیهوش خواهید بود. به خاطر داشته باشید که پیروی از دستورالعمل های پزشک جراح جهت آماده شدن برای عمل جراحی واریس بسیار مهم است.

 • شما باید از نیمه شب قبل از عمل واریس ناشتا باشید یعنی نباید چیزی بخورید یا بنوشید .
 • ممکن است لازم باشد قبل از جراحی به طور موقت مصرف برخی از داروهای خود را متوقف کنید.
 • اگر سیگار می کشید، حداقل یک روز قبل از عمل جراحی (یا اگر می توانید زودتر) از کشیدن آن صرف نظر کنید.

با یکی از اعضای خانواده یا دوستان هماهنگ کنید که بعد از عمل شما را به سمت خانه ببرد.چون بعد از بیهوشی نمی توانید خودتان رانندگی کنید.

جراح و متخصص بیهوشی قبل از جراحی با شما ملاقات خواهد کرد تا در مورد این روش صحبت کنید و به هر سوالی که دارید پاسخ دهند.

خطرات جراحی واریس

خطرات و عوارض بعد از عمل واریس پا چیست؟

پزشک در مورد عوارض بعد از عمل واریس پا با شما صحبت خواهد کرد. به طور کلی یک روش بسیار ایمن و بی خطر است، درد نسبتا کمی ایجاد می کند و بیشتر بیماران درمان شده با این روش گزارش کرده اند که درد آن ملایم و قابل تحمل است.

مانند عمل های جراحی دیگر، تا چند هفته تا حدودی احساس خستگی خواهید کرد. علاوه بر این، در محل برش درد خواهید داشت، ممکن است در امتداد ورید های فرسایش شده درد داشته باشید، و ممکن است قسمت هایی که مورد درمان قرار گرفته کبود شود، تغییر رنگ ناشی از کبودی معمولاً طی چند هفته برطرف می شود، اما در موارد نادر می تواند ادامه یابد.

 اگر عصب هم همراه با ورید تحریک شود، بیماران ممکن است بی حسی و گزگز را در جلوی ساق پا تجربه کنند. که اقدامات ویژه برای کاهش این خطرات انجام می شود و ممکن است خطرات احتمالی دیگری نیز وجود داشته باشد. هنگامی که با پزشک خود ملاقات می کنید، لطفاً سؤالات خود را بپرسید تا کاملا خطرات این روش را درک کنید و این که چرا این روش درمانی به شما توصیه شده است.

بستن ورید یا استریپینگ یک روش کم خطر است. با این حال، مانند همه جراحی ها، خطراتی نیز به همراه دارد. شایع ترین عوارض جراحی واریس پا عبارتند از: 

 • عفونت بعد از جراحی
 • خون ریزی
 • لخته شدن خون
 • جای زخم یا کبودی در محل جراحی
 • آسیب به اعصاب اطراف رگ شما

مدت زمان مورد نیاز جهت بهبودی کامل

تقریباً دو تا چهار هفته پس از جراحی واریس باید جوراب های واریس خود را بپوشید تا زمانی که پاها کاملا بهبود یابند. زمان بهبودی کامل به تعداد و محل وریدهای خارج شده بستگی دارد. پزشک یا جراح در مورد روند بهبودی شما را کاملا راهنمایی می کند.

از سرگیری فعالیت های روزانه بعد از جراحی واریس

اکثر افراد می توانند چند ساعت پس از جراحی راه بروند. با این حال، شما باید سه تا چهار روز پس از جراحی، پاهای خود را بالا نگه دارید. پاهای شما طی دو تا چهار هفته آینده بهبود خواهند یافت، و هر زمانی که نشسته اید یا دراز کشیده اید تا حد امکان پاهای خود را بالا نگه دارید.

یک موضوع خیلی مهم در روند بهبودی این است که تحرک داشته باشید یعنی پاهای خود را حرکت دهید و خون خود را تا حد امکان در جریان نگه دارید، پس از اینکه جراح یا پزشک تشخیص داد که فعالیت عادی خود را می توانید از سر بگیرید. دکتر استوان به شما پیشنهاد می کند:

 • هر ساعت یک بار به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پیاده روی کنید.
 • در حالی که نشسته اید یا دراز کشیده اید، پاهای خود را خم کنید.
 • ورزش کردن را هر روز افزایش دهید.

تا زمانی که جراح دستور انجام این کار را به شما نداده است، هیچ ورزش سنگینی مانند بلند کردن اجسام سنگین انجام ندهید.

رانندگی و بازگشت به محل کار

بعد از عمل جراحی واریس پا، حداقل تا سه روز نمی توانید رانندگی کنید. با پزشک خود در مورد این که کی می توانید رانندگی را شروع کنید صحبت کنید. اکثر افراد پس از یک هفته بهبودی می توانند به سر کار برگردند. اگر شغل شما شامل فشار فیزیکی، ایستادن طولانی مدت یا سایر فعالیت‌هایی است که می‌تواند به پاهای شما فشار وارد کند، ممکن است پزشک به شما توصیه کند مدت بیشتری صبر کنید تا کاملا پاهای شما بهبود یابد.

منبع : healthcare.utah.edu

سوالات متداول

خود عمل معمولاً دو تا سه ساعت طول می کشد. عمل جراحی واریس به صورت سرپایی انجام می‌شود و می‌توانید چند ساعت پس از جراحی به خانه برگردید. اما بهبودی کامل یک تا دو هفته طول خواهد کشید.

پزشک یا جراح دستورالعمل های خاصی را به شما می دهد که باید بعد از جراحی تا زمان بهبودی کامل زخم ها یا برش های ایجاد شده، انجام دهید. معمولاً این موارد شامل محدود کردن فعالیت های شما، بالا نگه داشتن پای خود و پوشیدن جوراب واریس است.

عمل جراحی واریس در بیمارستان توسط جراح عروق انجام می شود.

پزشک شما در مورد نتایج این روش با شما صحبت خواهد کرد، اما نتایج به طور کلی خوب است.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از تورم پا، جوش، زخم و سایر علائم و عوارض واریس پا رنج می برید، در اسرع وقت به کلینیک درمان واریس دکتر استوان مراجعه کنید. اگر علائمی ندارید اما عوارض خطرناک واریس پا را دارید، به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش سونوگرافی ساده مشخص می کند که آیا شما واریس دارید یا خیر.

برای تعیین وقت مشاوره و عمل جراحی واریس، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.