تفاوت بین واریس و رگ های عنکبوتی چیست؟

 • خانه
 • -
 • علائم
 • -
 • تفاوت بین واریس و رگ های عنکبوتی چیست؟
تفاوت بین واریس و رگ های عنکبوتی چیست؟

در این مقاله، تفاوت رگ های عنکبوتی و رگ های واریس را به همراه شباهت‌ها، علائم و علل آن‌ها مورد بحث قرار می‌دهیم. ما همچنین اطلاعاتی در مورد درمان ورید با حداقل تهاجم و سرپایی ارائه می دهیم. درمان های غیرجراحی ما می تواند علائم وریدی را کاهش دهد، خطرات جدی سلامتی را کاهش دهد و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

سیاهرگ های قابل مشاهده، مانند رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی، اغلب روی پاها، مچ پا و پا ایجاد می شوند. در حالی که تفاوت‌های کلیدی بین رگ‌های عنکبوتی و واریس وجود دارد، اما هر دو نشانه‌ ای از بیماری زمینه‌ای سیاهرگی هستند که به عنوان نارسایی وریدی نیز شناخته می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد وریدهای واریسی در مقابل وریدهای عنکبوتی، با دکتر استوان drostovanvarise.ir مشورت کنید .

بارزترین تفاوت بین وریدهای عنکبوتی و واریس، ظاهر، اندازه و علائم آنهاست.

وریدهای واریسی وریدهای متورم و پیچ خورده ای هستند که بالای سطح پوست برآمده می شوند. قطر آنها معمولاً 3 میلی متر یا بیشتر است. از طرف دیگر، رگ‌های عنکبوتی، رگ‌های تار مانند و نازکی هستند که دقیقاً در زیر سطح پوست ایجاد می‌شوند و معمولاً کمتر از 1 میلی‌متر قطر دارند. رگ های واریسی می توانند آبی یا بنفش باشند که اغلب در ساق پا، مچ پا و پا ظاهر می شوند. رگ‌های عنکبوتی رنگارنگ‌تر هستند (قرمز، آبی و بنفش).

اگرچه گاهی اوقات فقط به عنوان یک مشکل زیبایی تصور می شود، رگ های واریسی می تواند باعث ایجاد طیفی از علائم دردناک و ناراحت کننده شود.

علائم رایج واریس عبارتند از:

 • تورم پا
 • گرفتگی
 • سنگینی
 • بی حسی
 • خارش و سوزش

افراد مبتلا به وریدهای واریسی نیز ممکن است زمانی که پاهایشان بالا می رود، تسکین درد را تجربه کنند. علائم وریدی معمولاً پیشرونده هستند، به این معنی که با گذشت زمان بدتر می شوند.

وریدهای واریسی یک مشکل رایج است و تقریباً 23٪ از بزرگسالان ایالات متحده عوارض آن را تجربه می کنند. هنگامی که وریدهای عنکبوتی و وریدهای مشبک نیز در نظر گرفته شوند، شیوع آن به 80 درصد در مردان و 85 درصد در زنان افزایش می یابد.

رگ‌های عنکبوتی

اگرچه رگ‌های عنکبوتی اغلب روی پاها تأثیر می‌گذارند، اما می‌توانند روی دست‌ها، صورت و سایر نواحی بدن نیز ایجاد شوند.

همه افراد مبتلا به وریدهای عنکبوتی علائمی را تجربه نمی کنند، اما علائم ممکن است رخ دهد. علائم رایج ورید عنکبوتی عبارتند از:

 • تورم در ناحیه آسیب دیده
 • بی قراری پا (مخصوصاً در شب)
 • احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی، سوزش یا خارش
 • حساسیت یا قرمزی اطراف وریدهای نهفته

اگر علائم رگ های واریسی یا رگ های عنکبوتی را تجربه کردید، توصیه می کنیم برای ارزیابی پزشکی به یک متخصص رگ مراجعه کنید.

شباهت های بین رگ های عنکبوتی و واریس چیست؟

در کنار تفاوت‌ رگ‌ های عنکبوتی و رگ های واریس، شباهت‌های متعددی نیز وجود دارد. برای شروع، هر دو نوع سیاهرگ به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد می شوند: بیماری ورید.

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی زمانی ایجاد می شوند که دریچه های ورید کوچک و یک طرفه تحت فشار قرار می گیرند و برای انتقال خون به قلب تلاش می کنند. در عوض، خون شروع به تجمع اغلب در اندام‌های تحتانی می‌کند، که باعث انبساط سیاهرگ‌ها می‌شود. با گذشت زمان، این وضعیت می تواند منجر به علائم وریدی ، از جمله تورم پا، گرفتگی، خارش و خستگی شود.

عوامل زیادی از جمله سن، ژنتیک و سبک زندگی، در ایجاد بیماری سیاهرگی نقش دارند. چاقی، بی تحرکی، سیگار کشیدن و دوره های طولانی ایستادن یا نشستن می تواند خطر ابتلا به رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی را افزایش دهد. زنان نیز ممکن است در دوران بارداری در معرض خطر بیشتری باشند.

یکی دیگر از شباهت‌های مشترک رگ‌های واریسی و وریدهای عنکبوتی این است که هر دو خطر ابتلا به چندین بیماری خطرناک از جمله لخته شدن خون و زخم‌های وریدی (زخم‌های باز و غیرقابل التیام) را افزایش می‌دهند. یک نوع جدی از لخته خون، که به عنوان ترومبوز ورید عمقی (DVT) شناخته می شود ، می تواند منجر به آمبولی ریه شود، یک وضعیت تهدید کننده زندگی. علاوه بر این، زخم های وریدی می توانند شما را مستعد ابتلا به زخم و عفونت های پوستی کنند.

وقتی نوبت به تشخیص وریدهای واریسی در مقابل وریدهای عنکبوتی می رسد، ارزیابی پزشکی مهم است.

درمان واریس و وریدهای عنکبوتی

چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند علائم رگ های واریسی، رگ های عنکبوتی و سایر مشکلات وریدی را کاهش دهد. برای شروع، توصیه می کنیم با یک متخصص رگ مشورت کنید. کارشناسان آگاه ما می توانند علائم شما را ارزیابی کنند، علت اصلی را تشخیص دهند و توصیه های درمانی شخصی را ارائه دهند.

اگر وریدهای واریسی یا وریدهای عنکبوتی دارید، متخصص شما ممکن است درمان ورید با حداقل تهاجم اداری را توصیه کند. اگرچه روش‌های درمانی ممکن است بین بیماران متفاوت باشد، اما برای تسکین سریع علائم دردناک، کاهش خطر ابتلا به مشکلات وریدی اضافی و به طور کلی بهبود کیفیت زندگی شما طراحی شده‌اند.

اگرچه تفاوت‌هایی بین رگ‌های عنکبوتی و واریس وجود دارد، پیروی از یک سبک زندگی سالم می‌تواند برای هر دو نوع رگ‌های مشکل‌ساز، مفید باشد. بسیاری از بیماران ما پس از کاهش وزن، ورزش بیشتر، رژیم غذایی سالم و ترک سیگار بهبودی را مشاهده می کنند. علاوه بر این، متخصص شما ممکن است پوشیدن جوراب های فشاری را به ویژه در هنگام ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی توصیه کند.

منبع: www.usaveinclinics.com

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از آمبولی رنج می برید، در اسرع وقت به دکتر استوان مراجعه کنید.

برای تعیین وقت مشاوره و درمان رگ های واریسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.